Bilet Satışları Ara Tatilde Yüzde 60 Azaldı

Koronavirüs salgını öncesinde kış sezonuna denk gelen okulların sömestr tatili otellerden ulaşım araçlarına kadar turizmi ilgilendiren birçok iş kolu için umut olurken bu yıl ise virüsün etkisi derinden hissedildi. Pandemi tedbirlerini göz önüne alarak hizmet veren kayak tesisleri sektöre bir nebze hareketlilik sağlasa da geçtiğimiz yıllara göre sezon yine hasatsız geçti.  Hal böyle olunca bu durumdan bilet satışları da etkilendi. Geçtiğimiz yıla göre yüzde  60 oranında bir azalma olduğunu dile getiren biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, “   Durgun geçen kış sezonunda yaşanan bu hareketlilik yüzleri biraz olsa da güldürdü fakat önceki yılları aradık. Umudumuz aşılama çalışmalarının genişlemesi ile birlikte yaz sezonunda” ifadelerini kullandı.

Her yıl Ocak ayına gelinmesiyle beraber binlerce öğrenci ve velinin gündeminde yer alan ara tatil turizmciler için de hareketliliğin habercisi konumunda bulunuyordu. Bu yılda yine böyle oldu fakat virüsün gölgesinde bir ara dönem gerçekleşti. Hareketlilik oluşsa da geçtiğimiz yıllar mumla arandı.  Öyle ki turizm ve ulaşım sektörünü 2019 ve 2020 yıllarının 4. çeyrek verilerini karşılaştırarak incelendiği son araştırma raporları, online mecralarda kayak merkezlerinin aranmalarıyla ilgili dikkat çekici detayları ortaya çıkarıyor. Örneğin 2020 yılında ‘Erciyes Kayak Merkezi’  aylık ortalama arama hacmi 2019 yılına göre yüzde 33 oranında  düşerken ‘Kartepe Kayak Merkezi’ aylık ortalama arama hacmi  ise  2020 yılında 2019’a göre yüzde 45 oranında azalma gösterdi.  Bu rakamlar kayıp yıl olarak görülen 2020’deki durumu da net bir şekilde ortaya çıkarıyor. 

Aşılama Çalışmaları ile Birlikte Tünelin Ucundaki Işık Göründü

Kış turizminin en hareketli dönemini geride bıraktıklarını söyleyen biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, “ Bazı bölgelere ilginin yoğun olmasına rağmen yaz sezonunda olduğu gibi virüsün etkisi hissedildi.   Bu durum haliyle bilet satışlarını da etkiledi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre bilet satış oranlarında 60 azalma gerçekleşti. Aynı zamanda kişilerin tatil planlarında ulaşım aracı olarak uçak yolculuğunu,  yakın yerlere gidenlerin ise kişisel araçları tercih ettiğini görüyoruz. Aşılama çalışmaları ile  tünelin ucundaki ışık göründü bu nedenle gözler yaz sezonuna çevrildi” dedi.