Samsung, yapay zeka mutfak deneyimini CES 2024’te sergileyecek

Samsung, teknoloji severlerin yakından takip ettiği ve dünyaca ünlü markaların en son teknolojilerini sergilediği CES® 2024’te en inovatif ürünleriyle yerini almaya hazırlanıyor. Samsung’un CES® 2024 fuarında tanıtacağı ürün ve hizmetler arasında gelişmiş yapay zeka ve bağlantılı yaşam özellikleriyle donatılmış mutfak deneyimi de yer alıyor. Samsung’un AI Vision Inside ve AI Family Hub™+ özellikli 2024 Bespoke 4-Door Flex™ Buzdolabı ve Anyplace İndüksiyonlu Ocakları, yapay zeka güncellemeli Samsung Food ile bağlantı kurarak bütünleşik bir mutfak ekosistemi oluşturuyor.

Samsung Electronics Company, gıda ve mutfak deneyimini iyileştirmeyi hedefleyen bir ekosistem sağlayan yapay zeka (AI) ve SmartThings bağlantılı en yeni mutfak ürünlerini, uygulamalarını ve özelliklerini CES® 2024’te tanıtacağını duyurdu. Teknoloji severlerin yakından takip ettiği ve tüketici elektroniği alanında yeni teknolojilerin sergilendiği CES® Fuarı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Las Vegas’ta 9-12 Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. Samsung’un CES® 2024’te  öne çıkan ürün yelpazesindeki önemli ürünler ve özellikler arasında; 2016 yılında piyasaya sürülen Samsung’un ilk ev tipi IoT (Nesnelerin İnterneti) buzdolabı olan AI Family Hub™+ özellikli ve yepyeni AI Vision Inside donanımlı 2024 Bespoke 4-Door Flex™ Buzdolabı, yeni Anyplace İndüksiyonlu Ocak ve Samsung Food servisindeki geliştirmeler yer alıyor. 

Samsung Electronics Genel Müdür Yardımcısı ve Dijital Cihazlar İşletmesi Müşteri Deneyimi Ekibi Başkanı Moohyung Lee, şu ifadeleri kullandı: ‘‘Herkesin yemek ve mutfak deneyimlerini bir üst seviyeye taşımasına yardımcı olmak için en son teknolojiyi kullanan bu gelişmiş yapay zeka ve bağlantı özelliklerini sergilemekten hem gurur hem de heyecan duyuyoruz. Kullanıcıların geniş bir cihaz ve özellik yelpazesinde inovatif gıda ekosistemimizin pek çok avantajından yararlanmalarını sağlamaya kararlıyız.”

Yapay zeka ile güçlendirilmiş mutfağınız: Samsung 4-Door Flex™

AI Family Hub™+ özellikli 2024 Bespoke 4-Door Flex™ Buzdolabı, mutfaktaki deneyimi geliştirmek amacıyla çeşitli inovatif teknolojilerle donatıldı. Buzdolabının içine ve dışına yerleştirilen öğeleri tanıyabilen akıllı bir dahili kamera kullanan AI Vision Inside, ürünün etkileyici yeni özelliklerden biri. Ayrıca, yaklaşık bir milyon gıda fotoğrafından oluşan önceden tanımlanmış eğitim verileri setini temel alarak 33 farklı taze gıda maddesini tanımlayabilen ‘Vision AI’ teknolojisiyle de donatıldı.[1] Family Hub™+ ekranında bulunan ve düzenlenebilen yiyecek listesi sayesinde, kullanıcılar takip etmek istedikleri ürünler için son kullanma tarihi bilgilerini manuel olarak da ekleyebiliyor ve buzdolabı 32 inç LCD ekranı aracılığıyla ürünler son kullanma tarihlerine ulaşmadan önce uyarılar gönderiyor.  

Cihaz ekranının fonksiyonları yalnızca bunlarla sınırlı da değil.  Samsung’un yeni Anyplace İndüksiyonlu Ocağı ve Slide-in Serisindeki tüm ürünler, kullanıcıların yemek hazırlamalarına yardımcı olmak için Family Hub™+’tan seçip kaydettikleri tarifleri görüntüleyebilecekleri 7 inç LCD ekranla donatıldı. Yeni Anyplace İndüksiyonlu Ocak, Samsung’un indüksiyon levha bobini teknolojisi sayesinde tencere ve tavaların ocağın herhangi bir yerinde verimli ve sınırsız ısıtılması gibi temel pişirme özelliklerinde de iyileştirmeler getiriyor. Tipik seramik cam yerine uygulanan Çizilmez Cam sayesinde, kullanıcılar tencerelerini taşırken indüksiyon yüzeylerinin çizilmesi kaygısı yaşamayacaklar. 

İlaveten, artık Family Hub™+, Anyplace İndüksiyonlu Ocak ve Slide-in Serisinden erişilebilen Samsung Food uygulaması, çeşitli yükseltilmiş yapay zeka özellikleri sunuyor.  Geliştirilmiş Food AI tarafından desteklenen ‘Kişiselleştir’[2] özelliği kullanıcıların tarifleri vegan ve füzyon gibi daha önce mevcut olanların ötesinde glutensiz, pesketaryen, süt ürünleri içermeyen ve diğer diyetlere uyum sağlamak için diyet gereksinimlerini yansıtacak şekilde uyarlamalarına olanak tanıyor. Bu arada, geliştirilmiş Vision AI özellikli yeni ‘Görüntüden Tarife’ fonksiyonu[3] artık fotoğraflardaki yemekleri ve birçok gıda maddesini tanıyor ve bu malzemelerle yapılabilecek yemekleri keşfediyor. Son olarak, Kişiye Özel Yemek Planı fonksiyonu, kullanıcıların sağlık ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmiş yemekler oluşturmak için Samsung Health profillerine[4] bağlanarak bilgilerini analiz ediyor.

Akıllı mutfak çağı: Samsung AI Family Hub™+ ile yenilikçi gıda ekosistemi

AI Family Hub™+ özellikli Bespoke 4-Door Flex™ Buzdolabının merkezi ürün olduğu gıda ekosisteminin en yenilikçi yönü, bu mutfak ürünlerindeki yapay zeka özelliklerinin ve Samsung Food hizmetinin birbirleriyle bağlantı kurma ve birbirlerini destekleme biçimi. Kullanıcıların gün boyunca yiyecekleriyle daha iyi bir ilişki kurmalarını sağlayan bu ekosistem, eksiksiz bir akıllı ve bağlantılı mutfak deneyimleri yelpazesi sunuyor.

Samsung Food aynı zamanda kullanıcıların hayatlarına fayda sağlamak için Samsung Health[5] ile de bağlantı kuruyor. Bu hizmette, sağlıklı ve uygun tarifler önermek için Samsung Health’ten toplanan sağlık bilgileri kullanılıyor. Kullanıcılar sadece birkaç tuşa basarak bu tarifler için pişirme talimatlarını çeşitli mutfak cihazlarına gönderebiliyor.

Bir de kullanıcıların Galaxy akıllı telefonlarının ekranını Family Hub™+ ekranına kolayca yansıtmalarına olanak tanıyarak gelişmiş kolaylık sunan Tap View[6] var. Ayrıca kullanıcılar daha fazla bilgi ve eğlence için buzdolabı ekranında YouTube ve TikTok[7] uygulamalarının keyfini çıkarabilirler.

Samsung, kullanıcıların daha az çaba ile üstün mutfak deneyimleri yaşamalarını sağlamak amacıyla yaptığı yeniliklerle, bağlantılı ve yapay zeka destekli bir gıda ekosistemi oluşturmayı hedefliyor. Bu gelişmeler, sorunsuz ve etkili bir şekilde entegre edilerek, mutfakta zahmetsiz ve yenilikçi çözümler sunuyor.

Bulunurluk

Kullanıcılar, yenilikçi gıda ekosisteminin gelişmiş yapay zekasını ve bağlanabilirliğini birinci elden görmek için CES® 2024’teki Samsung standını ziyaret edebilirler.