Zeytinyağında Hayal Bahçe’den Markası İle Büyüyor

Dünyada zeytin ve zeytinyağı üretiminde söz sahibi ülkelerden biri olan Türkiye’nin zeytinyağında dünya lideri olması için markalaşmaya daha fazla önem vermesi gerekiyor.  Girişimci Kübra Özmen Kutanoğlu, Türkiye’nin zeytincilik alanında hak ettiği yere gelebilmesi için elini taşın altına koydu ve İzmir Urla’daki 90 dönümlük bahçesinden elde ettiği zeytinyağını, ‘Hayal Bahçe’den’ markasıyla pazarlamaya başladı.  Kutanoğlu, “Pandemi döneminde zeytin ve zeytinyağına talep arttı. Türk zeytinyağının kalitesini dünyaya duyurmayı amaçlıyoruz. Aldığımız ödüllerle de bu yolda ilerliyoruz” dedi.

Anadolu toprakları binlerce yıldır ‘ölümsüz ağaç’ olarak bilinen zeytine anavatanlık yapıyor. Halen Türkiye’de zeytin ağacı varlığı, 180 milyonu aşmış durumda. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin rekolte tahmin çalışmalarına göre, Türkiye’nin 2020-2021 sezonunda 430 bin ton sofralık zeytin, 172 bin ton düzeylerinde de zeytinyağı üretimi yapabileceği öngörülüyor. Dünyada zeytin ve zeytinyağı üretiminde ilk 5’te olan Türkiye’nin, TİM verilerine göre 2019-2020 sezonunda zeytin ve zeytinyağı ihracatı 272 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin geçmişteki en parlak sezonunda zeytin ve zeytinyağı ihracatı 500 milyon dolara kadar ulaşırken, önümüzdeki 5 yılda ihracatın 1.5 milyar dolara çıkartılması hedefleniyor. Zeytin ve zeytinyağında hedeflenen rakamları yakalayabilmesi için daha çok dökme olarak ihraç edilen zeytinyağının cam şişeye girmesi ve markalaşması önem taşıyor.

Zeytinyağına Kadın Eli

Son yıllarda zeytincilik alanında markalaşma çalışmaları hız kazanırken, birçok kadın girişimcinin bu alana el attığı biliniyor. Bu kadın girişimcilerden biri de ‘Hayal Bahçe’den’ markasının Kurucusu Kübra Özmen Kutanoğlu… İzmir’in Urla İlçesi Kuşçular Köyü’ndeki 2 bin zeytin ağacının bulunduğu 90 dönümlük bahçesinde yetiştirdiği zeytinlerden elde ettiği natürel sızma zeytinyağlarını ‘Hayal Bahçe’den’ markasıyla tüketiciyle buluşturan Kutanoğlu, babasının hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kübra Özmen Kutanoğlu aslında iç mimar. Zeytinle ilgilenmek babasının hayaliydi. … “Babam hep bir zeytin bahçemizin olmasını istedi. Yolumuz 2016 yılında Urla’ya düştü” diye girişim hikayesini anlatmaya başlayan Kutanoğlu, zeytin bahçemizle buluştuktan sonra eş zamanlı olarak markalaşma çalışmalarına başlamış. Markalarına Hayal Bahçe’den adını veren Kutanoğlu, hem online, hem de fiziki mağazalarında ürünlerini sattıklarını söylüyor. Kutanoğlu, “Arasta Çarşı’da bulunan  “Hayal Bahçe’den” isimli dükkanımızda ürünlerimizi satıyoruz. Ayrıca ürünlerimizi sınır tanımaksızın herkese www.hayalbahceden.com sitemiz üzerinden ulaştırmaya çalışıyoruz. Hepsiburada ve Trendyol gibi önemli e-ticaret sitelerinde de ürünlerimizin satışını yapıyoruz’’ diyor.

Zeytine dair her şey…

Hayal Bahçe’den markası altında ve mağazasında zeytine dair birçok ürünü bulmak mümkün. Soğuk sıkım erken ve olgun hasat natürel sızma zeytinyağının yanı sıra, sofralık yeşil zeytin, çevirme siyah zeytin, pancarlı sofralık yeşil zeytin, siyah zeytin ezmesini müşterilerine ulaştıran marka, budanmış zeytin ağacından ürünler, zeytin temalı seramik ürünler, zeytinyağı sabunlarını da satışa sunuyor.

“Pandemide talep arttı”

Hayal Bahçe’den markası ile Türkiye’nin zeytinyağındaki markalaşma sürecine katkıda bulunmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Kübra Özmen Kutanoğlu, pandemi döneminde hem Türkiye’de hem de dünyada zeytin ve zeytinyağına talebin arttığını söylüyor. Pandemide doğal beslenmesinin önemine dikkat çeken Kutanoğlu, üretim bandından ambalajlamaya kadar her noktada üretimde hijyene çok önem verdiklerini vurguluyor. Kutanoğlu, üretim süreçlerini şöyle anlatıyor: “Hasat döneminde elle topladığımız zeytinlerimizi aynı gün modern tesisimizde ‘soğuk sıkım’ yöntemi ile sıkıyoruz. Ardından zeytinyağımızı, sıcaklığı her mevsim doğru derecede tutulan ve güneş ışığından korunan bekleme alanımızdaki dikey krom konik tanklarımızda muhafaza ediyoruz ve müşterilerimizden gelen siparişlere göre şişeliyoruz. Ayrıca, hasat zamanında kendi zeytinlerimizin yanı sıra Urla ve çevresindeki bahçelerin zeytin sıkım işlemini de randevu sistemiyle gerçekleştiriyoruz.”

Türk zeytinyağını dünyaya duyuruyor

Kübra Özmen Kutanoğlu, hayallerini hedeflere dönüştürmüş bir kadın girişimci. Markasını kurarken, Türk zeytinyağının kalitesini dünyaya duyurmayı hedefleyen Kutanoğlu, elde ettikleri zeytinyağları için yapılan analizlerin dünyaca kabul gören değerler seviyesinde olduğunu vurguluyor. Hedeflerine adım adım ilerlediklerini söyleyen Kutanoğlu, aldıkları ödülleri şöyle anlatıyor: “Her zaman hayalim ve hedefim yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen natürel sızma zeytinyağı kalite yarışmalarından ödülle dönmek. Bugüne kadar katıldığımız ulusal ve uluslararası yarışmalardan aldığımız pek çok ödül bulunuyor. 2018 yılında gerçekleşen 11.Ulusal Natürel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması’nda ‘altın madalya’ alarak önemli bir başarı elde ettik. Uluslararası düzeyde London International Olive Oil Health Claim Competition 2018’de ise ‘bronz madalya’ aldık. Yine uluslararası başarılarımızın içinde Evo International Olive Oil Contest’de 2019 ve 2020 yıllarına ait gümüş madalyalarımız bulunuyor.  London International Olive Oil Competition 2020 ile Japan Olive Oil Prize 2020’den de gümüş madalyalarla döndük.”

Zeytini kuşaklara sevdiriyor

Hayal Bahçe’den markası Kübra Özmen Kutanoğlu öncülüğünde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri, etkinlikler ve atölye çalışmalarıyla zeytin sevgisini, toprak tutkusunu 7’den 70’e herkese aşılamaya çalışıyor. Zeytin bahçelerinde hasat zamanlarının tam bir şölen havası içinde geçtiğini anlatan Kutanoğlu, pandemi nedeniyle ara verdikleri etkinlik ve atölye çalışmalarına yeniden başlayacakları günleri dört gözle beklediklerini söylüyor. Kutanoğlu, şöyle konuşuyor: “2018’de Kızılay Urla Şubesi ile Otizm Farkındalık Ayı kapsamında çocuklarla zeytin ağacı dikimi gerçekleştirdik. Hasat döneminde bize katılmak isteyen herkesi bahçemize davet ediyoruz. Pandemi öncesinde kadınlarla da çocuklarla da bahçemizde buluştuğumuz günleri özlüyoruz. Koronavirüsle ilgili kısıtlamalar ve yasaklar bitince kaldığımız yerden etkinliklerimize ve projelerimize devam edeceğiz.”