Sony’in Yeni Bilişsel Zekaya Sahip 4 ve 8K OLED TV’leri Görücüye Çıktı

İnovatif yeni işlemci, daha önce görülmemiş derecede kapsayıcı bir izleme deneyimi sunmak için insan beynini taklit ediyor. Sony Europe, dünyanın ilk bilişsel zekâya sahip televizyonlarını kamuoyuna tanıttı. Yeni BRAVIA XR televizyonlar, MASTER Series Z9J 8K LED, MASTER Series A90J ve A80J OLED ile X95J ve X90J 4K LED modellerinden oluşuyor.

Yeni BRAVIA XR’ın beyni Cognitive Processor XR (Bilişsel İşlemci XR) ile desteklenen televizyonlar geleneksel yapay zekanın ötesine geçen, insanların görme ve duyma biçimlerini taklit etmek üzere tasarlanmış tamamen yeni bir algoritma kullanıyor. Bizler nesneleri gördüğümüzde farkında olmadan belirli noktalara odaklanırız. Bilişsel zekâya sahip Cognitive Processor XR işlemci de ekranı çok sayıda bölgeye bölüyor ve resimde “odak noktasının” nerede olduğunu algılıyor. Geleneksel yapay zeka (AI) sadece renk, kontrast ve detay gibi resim öğelerini birbirlerinden bağımsız olarak algılayıp analiz edebilirken yeni Cognitive Processor XR işlemci, tıpkı beynimiz gibi, bir dizi elementi aynı anda çapraz analiz ve optimize edebiliyor. Böylelikle tüm öğeler, en iyi nihai sonucu elde edecek şekilde birbirleriyle bağlantılı olarak ayarlanabiliyor ve sahnedeki her şey senkronize olarak gerçeğe en yakın görüntü elde ediliyor; geleneksel AI’nın bunu gerçekleştirme özelliği bulunmuyor.

Sahneyi Optimize Ediyor

Cognitive Processor XR işlemcimiz, aynı zamanda sinyaldeki ses konumunu analiz edebiliyor ve böylece ses, ekrandaki görüntüyle tam olarak eşleşiyor. Buna ek olarak, insanı içine çeken bir akustik ortam ile olağanüstü bir ses deneyimi elde edecek şekilde tüm sesleri üç boyutlu (3D) surround sese dönüştürüyor. Benzeri görülmemiş miktarda veriyi öğreniyor, analiz ediyor, anlıyor ve Sony’nin bugüne dek sunduğu en gerçekçi görüntü ve ses için her bir pikseli, kareyi ve sahneyi akıllı bir şekilde optimize ediyor.

Gelenekselin Ötesinde

 Sony Europe’un TV iş birimi başkanı Masaomi Ando konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Sony’nin amacı, mümkün olan en sürükleyici izleme deneyimini sunmak üzere TV teknolojisinde sürekli yenilikler yapmak. Yeni BRAVIA XR TV’ler, dünyanın ilk bilişsel işlemcisinin geleneksel AI’nın ötesine geçen işlem gücü sayesinde, gerçekliği hiç olmadığı kadar başarılı aktarabiliyor.”

 BRAVIA XR Serisinin En Dikkat Çeken Özellikleri:

BRAVIA CORE™[3]: Sony Pictures Entertainment (SPE) işbirliğiyle eğlence ve teknolojinin buluştuğu BRAVIA CORE ™, değer yaratan benzersiz Sony deneyimlerini yaşatmak için tasarlanmıştır. Kullanıcılar, tüm yeni BRAVIA XR modellerinde yüklü olan en son Sony Pictures premium ve klasik içeriklerinden[4] oluşan bir seçkinin ve en geniş IMAX Enhanced koleksiyonunun keyfini çıkarabilirler. BRAVIA CORE, 80Mbps’ye[5] kadar çıkan çevrimiçi aktarım ile neredeyse kayıpsız bir ultra yüksek çözünürlüklü Blue-ray Disc (UHDBD) eşdeğeri kalite elde eden Pure Stream™ teknolojisiyle sektörde bir ilke imza atıyor. Bu iş birliği hakkında daha fazla bilgi için: https://www.sony.net/bravia-core

Google TV: Bu seri içerisinde aynı zamanda, filmleri, programları, canlı televizyon yayınlarını ve uygulama ve abonelikleriniz[6] doğrultusunda daha da fazlasını bir araya getiren ve sizin için organize eden yepyeni bir eğlence deneyimi olan Google TV’de yer alıyor. Kişiselleştirilmiş öneriler sayesinde izlemek isteyebileceğiniz şeyleri kolayca bulabilir, programları ve filmleri tek bir izleme listesinde kayıt altına alarak bir sonraki sefere ne izleyeceğinizi vakit kaybetmeden görebilirsiniz. Hatta Google Arama ile içerikleri telefonunuzdan ya da dizüstü bilgisayarınızdan kendi izleme listenize ekleyebilir eve geldiğinizde TV’nizden bu içeriklere erişebilirsiniz.

HDMI 2.1 Uyumluluğu: Tüm BRAVIA XR TV’ler; 4K 120fps, Değişken Yenileme Hızı (VRR)[7], Otomatik Düşük Gecikme Modu (ALLM) ve eARC dahil olmak üzere HDMI 2.1 uyumludur ve böylelikle yeni nesil oyun deneyimi için ideal olan kare hızlarını ve yüksek çözünürlükleri destekler.

Görüntüden Gelen Ses Gerçekliği (Sound-from-Picture Reality™): Yeni Cognitive Processor XR işlemci, sınıfının en iyisi görüntü kalitesine ek olarak aynı zamanda, sesin konumunu ekrandaki görüntü ile eşleştirerek benzersiz şekilde gerçekçi bir deneyim elde edilmesini sağlayan Sound-from-Picture Reality™ teknolojisiyle inanılmaz bir ses deneyimi sunar. 

Eller Serbest Sesli AramaFonksiyonu: Sony’nin Google TV’lerindeki[8] yerleşik eller serbestsesli arama ile uzaktan kumandayı bir kenara bırakıp eğlenceli bir şeyler bulmak, sorularınıza yanıtlar almak ve TV’nizi ya da akıllı ev cihazlarını kontrol etmek için yalnızca sesinizi kullanabilirsiniz.

Akıllı Hoparlör Uyumluluğu: Google Asistan ve Amazon Alexa[9] özellikli cihazlarda Google Nest hoparlörlerle[10] YouTube’dan video yayınlayabilir ve videoları kontrol edebilir ya da televizyonunuzda kanal değiştirebilir ve sesi ayarlayabilirsiniz.

İçerik yaratıcılarının Amacına Sadık Kalma: Yeni modellerde, orjinal Netflix yapımlarını stüdyo kalitesinde sunan Netflix Calibrated Mode bulunur. IMAX® Enhanced ™ sertifikasyonu ise gelişmiş görüntü ve ses kriterlerinin karşılandığı IMAX Deneyimi’ni sağlar. Bu sayede içeriklerin üretildiği kalitede ve standartta izlenmesi sağlanmaktadır.