Samsung Televizyonda MicroLED Çağını Başlattı

Samsung’un 110 inçlik MicroLED ekranının Kore’de satışa sunulmasıyla beraber yeni nesil televizyon ekranı teknolojisi evlere geliyor. Böylece bilim kurgu filmlerindeki televizyonlar hayata geçmiş olacak.

Televizyon teknolojisi yeniden değişiyor. Samsung Electronics, çığır açan 110’’ Samsung MicroLED ekranın 11 Aralık’ta Güney Kore’de piyasaya sürüldüğünü ve ön satışların başladığını duyurdu. Piyasada bulunan mevcut ekranlardan farklı olarak Samsung MicroLED, kendisi ışık üretebilen LED ekran teknolojisi sayesinde heyecan uyandıran renk canlılığı ve parlaklık sunuyor. İlk MicroLED ekran, profesyonel kurulumla yapılandırılabilen modüllerden oluşan sistemiyle “The Wall” kapsamında piyasaya sunulmuştu. Yeni 110” MicroLED ile birlikte, Samsung MicroLED deneyimini geleneksel TV formunda ilk kez piyasaya sürmüş olacak. Modüler olan önceki versiyonunun aksine, hazır bir şekilde kurulum ve kalibrasyon kolaylığı sağlandığından 110’’ MicroLED model en çarpıcı video, ses ve akıllı TV özelliklerini tüketiciye sunacak. Geçtiğimiz yıl boyunca, tüketicilerin büyük ekran televizyonlara olan ilgisi ve bu yöndeki talebi hızlı bir artış göstermeye devam etti. 110’’ MicroLED ekranın piyasaya sunulmasıyla birlikte, Samsung yeni nesil ultra geniş TV ekranında nefes kesici bir görsel deneyim sunmaya da başlıyor.

Ev Deneyimi Yeniden Tasarlanacak

Samsung Electronics Görsel Ekran Bölümü Başkanı Jonghee Han, açıklamasında şunları söyledi: “Tüketiciler televizyonların işlevselliğine daha fazla önem vermeye başladığından, 110’’ MicroLED’i piyasaya sürmekten büyük heyecan duyuyoruz. Samsung MicroLED, dünya çapındaki tüketiciler için birinci sınıf ev deneyiminin anlamını yeniden tanımlayacak.”

Yenilikçi Ses Düzeyi Fark Yarattı  

Ultra geniş ekran severler, canlı renkler ve çarpıcı çözünürlük düzeyine sahip mükemmel görüntü kalitesi arıyor. Samsung’un en son mühendislik yenilikleriyle birlikte 110’’ MicroLED ekranda, geleneksel ekranlarda kullanılan arka ışığı ve renk filtrelerini ortadan kaldırmak amacıyla mikron boyutta LED ışıklar kullanıldı. Daha önce, basit ev kurulumuna yönelik 110’’ boyutundaki MicroLED ekranların seri üretimi mümkün değildi. Buna rağmen Samsung’un yenilikçi yaklaşımıyla geliştirdiği son teknoloji olan yüzey montaj olanağıyla birlikte bu artık mümkün hale geldi. Samsung yarı iletken faaliyetlerinin sağladığı yeni bir üretim süreciyle MicroLED teknolojisinin kolaylıkla üretilebilmesini, dağıtılabilmesini ve kurulumunun yapılabilmesini sağladı. Bu yenilikler sayesinde Samsung gelecekte daha küçük MicroLED modellerini üretebilecek duruma da geldi. Böylelikle daha fazla tüketici, nefes kesen MicroLED deneyiminin keyfini çıkarabilecek.