Pinterest İle E-İhracata Büyük Destek

Pinterest üzerinden E-ihracatı artırmanın yollarını sıralayan uzmanlar, özellikle Amerika ve Avrupa’ya yönelik taleplerin bu sosyal medya uygulaması üzerinden gerçekleşebileceği bilgisini veriyor.

Globalleşen dünya koşullarında, artık tüm dünya vatandaşları kendi ülkelerinden alıveriş yapar gibi başka ülkelerinden ürü satın alabiliyor. Lojistik imkanlarının da gelişmesi ile kolayca gerçekleşen E-ihracat uygulamalarında önemli pazarlama kanallarından birisi olan ve özellikle batıda yaygın biçimde kullanılan Pinterest hakkında ne biliyorsunuz? Veri analisti ve iletişim tasarımı uzmanı Ömer Yoluk, Pinterest ile E-ihracat kapasiteni nasıl arttırabileceğimiz hakkında bilgiler veriyor.Dünyadaki fiziksel sınırlar değişmiyor olsa da, dijitalleşen dünya şartları altında artık bu sınırlar neredeyse hiçbir anlam ifade etmiyor. Bir Amerikalı, Türkiye’den bir ürün sipariş edip, birkaç gün içerisinde ürüne sahip olabilirken, bu diğer tüm dünya ülkeleri için geçerli oluyor. Türkiye’den yurtdışına E-ihracat ile son derece ciddi bir trafik söz konusu iken herhangi bir üretici veya perakendecinin bu trafikten faydalanması için de herhangi bir engel yok. Küçük miktarlarda e-ihracat gönderileri için gümrük işlemleri kolaylıkla gerçekleşebiliyor ki, dileyen satıcılar sadece e-ihracat yapabilmek için bu yönde gümrük müşavirliği firmalarından destek alarak, daha kapsamlı satışları da yapabiliyorlar.

Pinterest İle Satış Yapılır Mı?

Elbette pinterest mağaza sahiplerine doğrudan satış yapabildikleri bir platform olarak hizmet verir. Satış politikalarına uygun biçimde mağaza açan ve kimliğini doğrulayan satıcılar, Pinterest üzerinden satış yapabilirler. Ülkemizde yeni yeni gelişmekte olan sosyal medya platformlarından alışveriş yapma alışkanlığı, batıda son derece yaygındır. Özellikle görselliği ile seçimlik ürünlerin satışında, birçok e-ticaret platformundan çok daha yoğun satışın yapıldığı bu platform, satış alt yapısının açılması ile birlikte başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Avrupa ve dünyanın diğer birçok noktasında efektif biçimde kullanılıyor. Tabii ülkemizde henüz bu sistem etkin bir şekilde kullanılmıyor olduğundan Türkiye’deki satıcılar için Pinterest, şimdilik bir katalog aracı olarak daha yaygın kullanılıyor. Tekstil firmalarından, kitap yayıncılarına, ressamlardan ayakkabıcılara kadar birçok sektör temsilcisi bu platformda etkin yayın yaparak hedef kitlelerine ulaşabiliyor.

Ürünlerin Fiyatlarında Değişiklik Var

İhracat yapmak isteyenler için yurtdışına satışın neden önemli olduğundan bahsetmeye elbette gerek yok. Ancak hali hazırda ülke içerisinde ihraç potansiyeli bulunan ve aslında kolaylıkla satılabilecek ürünleri bekleten satıcılar için ihracatın önemine vurgu yapmakta fayda vardır. Hangi ürünü üretiyor veya satıyor olursanız olun, özellikle batı ülkelerine yapacağınız satışlarda, ürü fiyatlarını Türkiye alım gücüne göre belirlemeniz halinde çok yüksek bir sürümle karşılaşırsınız. Örneğin; bir havlunun Türkiye’deki satış fiyatı 2-4 dolar arasındayken, Amerika’daki satış fiyatı 50 dolarak kadar çıkabilir. Bu durumda lojistik maliyetleri eklendiğinde dahi, ortaya Amerikalı bakımından son derece uygun fiyatlar çıkar. Kaldı ki, Türkiye’de üretilen, özellikle otantik ürünlere Amerika veya Avrupa’da erişmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle ürünlerinizin satış hacmi son derece yüksek olabilir.