Fairy 3.2 Milyar Litre Suyu Kurtaracak

Dünyanın en büyük temizlik ve kişisel bakım ürünleri şirketlerinden P&G’nin lider markası Fairy, Gıda Kurtarma Derneği ile hayata geçirdiği ‘Boşa Harcama’ projesi kapsamında, yılda 3.26 milyar litre suyu kurtaracak

Dünyada her yıl kullanılan yaklaşık 4 bin 600 metreküp suyun yüzde 70’i tarımsal üretimde kullanılıyor. Bugün bir kilo domates üretmek için 180 litre su harcanırken, bir kilo ekmek için 1.300, bir kilo patates için 900 litre su harcanıyor. Yani çöpe atılan her gıda aynı zamanda su israfı anlamına da geliyor. 

‘Kurumsal Vatandaşlık’ ilkeleri kapsamında hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle çevreye ve topluma katkı sağlamaya devam eden P&G’nin lider markalarından Fairy’nin gıda israfının önüne geçmek için Gıda Kurtarma Derneği (GKTD) iş birliği ile hayata geçirdiği Boşa Harcama projesi su israfının da önüne geçecek. Proje kapsamında israfı önlenen 63 bin kilo gıda ile yılda 3.26 milyar litre su kurtarılacak. Bu rakam 67 bin hanenin bir yıllık, 800 bin hanenin 1 aylık su tüketimine eşdeğer. Projeyle aynı zamanda 7.036 ton karbon ayak izinin kurtarılması da öngörülüyor. Fairy, geçen yıl başlattığı Boşa Harcama projesi kapsamında GKTD’ye lojistik destekte bulunarak derneğin yardım ulaştırdığı kişi sayısını iki katı kadar artırarak 660 bin’e çıkarmasına destek olmuştu  

Tüm üretim süreçlerinde topluma ve çevreye katkı mottosuyla hareket eden Fairy, çevre ayak izini azaltmak için en son 30 yıllık bir çalışmayla içeriğinden fosfat çıkarılan ve 2016’dan beri piyasada olan bulaşık makinesi kapsülleri ile bulaşıkların sudan geçirilmeden yıkanmasını sağlamış ve bu şekilde yılda 21 milyar litre suyu kurtarmıştı. Üretim tesislerinde kullanılan su miktarını yüzde 27 azaltan marka, yıllık 20 bin ton su tasarrufu sağlıyor. Bu rakam 9 bin olimpik havuz dolu suya eşdeğer. 

Yeniden kullanımla 5 milyar litre su tasarrufu

Dünyada markaları aracılığıyla 5 milyar insana dokunan P&G, Türkiye’de ise 17 markasıyla her 10 evden 1’inde en az bir ürünüyle bulunuyor. Yeniden kullanımla en az 5 milyar litre su tasarrufunda bulunan şirket, dünya okyanuslarını, havzalardaki suyu ve ormanları korumayı ve iyileştirmeyi sağlayan dönüştürücü ortaklıklar kurmaya da devam ediyor. P&G en son Cincinatti Üniversitesi’nin Su Sistemleri Analizi Araştırma Grubu ile yaptığı iş birliği kapsamında globalde Türkiye de dahil farklı ülkelerde büyük ölçekli su havzalarının dayanıklılığını artırmak için hangi formüllerine uygulanması gerektiği ile ilgili çalışmalar yapacak. İş birliği kapsamında P&G ve Üniversite ekibi su kaynakları ve havzaların sürdürülebilirliği ile ilgili bilinç oluşturmak ve doğal çevrenin karşılaştığı sorunlara en doğru çözümleri bulmak için projeler geliştirecek.