Sony’den İçerik Üreticilerine Özel FX3 Full Frame Fotoğraf Makinesi

Sony, yeni profesyonel fotoğraf makinesi FX3’ü tanıttı.  Üründe 10.2 megapiksel[i] full-frame arkadan aydınlatmalı CMOS Exmor R™ sensör ve BIONZ XR™ görüntü işleme motoru, çok zayıf ışık koşulları için 409.600’e kadar genişletilebilen ISO aralığı ile ultra yüksek hassasiyet ve 15+ duraklı dinamik aralık bulunuyor.

Sony, sektöre öncülük eden dijital sinema teknolojisinin en iyi özelliklerini, mükemmel bir sinematik görünüm yaratmak üzere Alpha™ aynasız fotoğraf makinelerinin gelişmiş görüntüleme yetenekleriyle buluşturan FX3 (model ILME-FX3) fotoğraf makinesini kamuoyuna tanıttı. Sony Sinema Grubu’nun en yeni üyesi FX3; sinematik görünüm, profesyonel kullanışlılık ve güvenilirliği, kendi yaratıcı vizyonlarını ifade etmek için yeni yöntemler arayan genç içerik üreticilerinin ihtiyaçlarına cevap veren tek bir cihazda bir araya getiriyor. Yeni model, küçük ölçekli ve solo çekimler için olağanüstü görüntü kalitesi ve kullanım kolaylığı sağlıyor. FX3, birinci sınıf netleme performansı, optik görüntü sabitleme, elde çekime uygun tasarım ve uzun kayıt süreleri için gelişmiş ısı dağıtım altyapısı sunuyor. Tüm bu özellikler, günümüz içerik üreticilerinin giderek artan taleplerini karşılayabilecek performans ve mobilite kapasitesine sahip kompakt ve hafif bir gövdede buluşuyor.  Sony Europe Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur, konuya ilişkin açıklamasında, “FX3, yaratıcı vizyonu gerçeğe dönüştürmek üzere tasarlandı. Bu makine, içerik üreticilerinin kendi görsel ifade biçimlerini sinema dünyasına, izleyiciyi sarıp sarmalayan bir içerik aracılığıyla taşıyabilmelerine olanak tanıyor. Sony’nin Sinema Grubu Serisi ile dünya çapındaki içerik üreticilerini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Sinematik Görünüm

FX3, yüksek işleme hızları ve olağanüstü görüntü kalitesi elde etmek üzere Sony’nin sektör lideri görüntü sensörü teknolojisinden faydalanıyor. Full-frame, arkadan aydınlatmalı Exmor R CMOS sensör, videolarda 10,2 megapiksel (yaklaşık, etkili) okuma (ve fotoğraflarda 12,1 etkili megapiksel) olanağı sunarken BIONZ XR görüntü işleme motoru da yüksek hassasiyet ve düşük gürültü elde etmeyi sağlayarak ona destek oluyor. Standart ISO aralığı 80’den 102.400’e kadar uzanıyor (film çekiminde 409.600’e kadar genişletilebilir) ve 15+ ii duraklı oldukça geniş bir dinamik aralığa sahip bulunuyor. Daha etkileyici bir derinliğe duyulan ihtiyacın giderek artmasına yanıt olarak FX3, tıpkı FX9 ve FX6 Sinema Grubu fotoğraf makineleri gibi, kullanıcıların S-Cinetone ile post prodüksiyon olmaksızın sinematik bir görünüm yaratmalarına imkân veriyor. Sony’nin amiral gemisi kamerası VENICE’ten ilham alan renk bilimi ile S-Cinetone, sinematik görünüm için şart olan doğal orta aralıklı tonları, yumuşak renkleri ve hafif vurgu geçişlerini elde etmeyi sağlıyor. Saniyede 120 kareye kadariii dahilî 4K kayıt ile video çekilebiliyor. QFHD (3840 x 2160) çözünürlükte otomatik netleme ile olağanüstü başarılı ağır çekim özelliği, yeni ifade biçimlerine kapı açıyor.

Konforlu Solo Çekimler için Tasarlandı

Sinema Grubu fotoğraf makinelerinin en kompakt ve hafifi FX3, hem elde çekim hem de gimbal ve drone montajlı çekimler için ideal. Pil ve hafıza kartları da dahil olmak üzere yalnızca 715 gram ağırlığındaki makine, çıkıntılar hariç olmak üzere 77,8 mm gövde boyuna, 129,7 mm ene ve 84,5 mm derinliğe sahip. Fotoğraf makinesi tutma kolu ise uzun çekimlerde optimum esneklik, sarsılmazlık ve konfor sağlamak üzere tasarlandı.  Mobilite ve verimlilik esas alınarak tasarlanan FX3’ün gövdesinde, uyumlu aksesuarların kolayca takılması için beş adet montaj deliği (1/4-20 UNC) bulunuyor; böylelikle makine, elde çekim için yeterince hafif kalabilirken aynı zamanda kolayca taşınıp kurulabiliyor. Birlikte verilen XLR kol ünitesi, Çoklu Arayüz Yuvası ile gövdeye, herhangi bir özel alet kullanılmadan sağlam bir şekilde takılıyor ve aksesuarlar için ekstra üç tane daha montaj deliği bulunuyor: İki tane üstte ve bir tane de uçta. Harici monitörler, kayıt cihazları, kablosuz mikrofon alıcıları, aksesuar yuvası kiti (cold shoe plate) ve diğer eklentiler sağlam bir şekilde makineye takılabilir. XLR kol ünitesinde, kaliteli ses elde etmek için iki XLR/TRS ses girişi bulunuyor. Opsiyonel bir XLR mikrofon ile dijital ses verileri, olağanüstü ses kalitesi elde etmek üzere doğrudan fotoğraf makinesine transfer edilebiliyor. Fotoğraf makinesi ayarlarında, 4 kanallı 24 bit kayıt da dahil olmak üzere farklı ses kayıt formatları yer alıyor. XLR adaptörü kola entegre olduğundan ve ek kablo ya da pil gerektirmediğinden kurulum zahmetsizce gerçekleştirilebiliyor. FX3’te bulunan gövde içi 5 eksenli optik görüntü sabitleme, elde çekimde büyük destek sunar. Yüksek hassasiyetli sabitleme ünitesi ve cayro sensörler, 4K dahil olmak üzere her formatta video çekilebilmesini sağlayan Aktif Modiv ‘u mümkün kılıyor. Gövde içi görüntü sabitleme sayesinde, kendi sabitleme özelliği bulunmayan E-mount lenslerde bile efektif sabitleme elde edilebiliyor. Buna ek olarak, FX3, post prodüksiyon esnasında Catalyst Browse/Prepare[vii] kullanılarak daha pratik şekilde düzenleme yapılabilmesi için görüntü sabitleme meta verilerini kaydediyor.

Kullanım Kolaylığı

FX3’ün tasarımında profesyonel kontrol ve kullanım kolaylığından taviz verilmesine yol açacak hiçbir unsur bulunmuyor. Video çekimlerinde sıkça kullanılan ISO, iris ve beyaz dengesi ayarları, tutma kolunun üzerine ve gövdenin üst kısmına yerleştirildi. Tasarım, solo çekim yapan içerik üreticilerinin düğmeleri tek elle kontrol edebilmesini sağlıyor. Ayrıca, 15 özelleştirilebilir düğmeye 140 fonksiyon atanabilmesi, verimliliğin en üst düzeye çıkarılmasına imkân tanıyor.  Tutma kolunun üstüne yerleştirilen zum kolu, yalnızca FX3’e uyumlu motorlu zum lenslerin kontrol edilebilmesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda Clear Image Zoom teknolojisinin daha kaliteli görüntü elde etmek üzere motorsuz zum ve sabit odak uzaklıklı lenslerle de kullanılabilmesine olanak veriyor; böylelikle farklı projeler için ihtiyaç duyulan lens sayısını azaltıyor. Bu kol ayrıca manuel zum halkası ile kontrolü zor olan akıcı zumların kolayca yapılabilmesini sağlıyor.  İçerik üreticileri, gelişmiş özellikler ve performanstan daha fazlasına, özellikle de güvenilirliğe ve dayanıklılığa ihtiyaç duyar. FX3, aktif soğutma için kullanılan fanı etkin ısı dağıtımı ile bir araya getirerek termal kapanmav olmaksızın kesintisiz 4K 60p kayıt gerçekleştirebilmeyi sağlıyor. Yeni geliştirilen fan sayesinde verimli soğutma elde ediliyor.