Her 10 Türk’ten 8’i Kartını Hayır İçin Kullandı

Türkiye’de kartla alışveriş yapan her 10 kişiden 8’i, Covid-19 pandemisinin hastalık ve ölüm korkusunu tüm dünyaya yaydığı günlerde, hediyelerini hayır yapma amacıyla aldı. Bu oran Avrupalı kullanıcıların çok önünde gerçekleşti.  En çok da sağlık ürünlerini hediye ettik.

Mastercard tarafından yapılan 15 ülkede 16 bin kişinin katılımı ile gerçekleştirilen “Yeni Yıl Araştırması”, tüketicilerin hediye alırken daha duyarlı davrandığını ortaya koydu. Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 92’si, 2020 yılının kendilerine neyin daha önemli olduğunu hatırlattığını belirtirken, bu oran Avrupa genelinde % 77 olarak seyretti.   Türkiye’den araştırmaya katılanların %75’i bu sene hediye seçimine daha fazla özen gösterdiğini belirtirken, %65’i ise hediyeleri kişisel dokunuşlarla özelleştirdiğini ifade etti. Bu yılbaşında tüketicilerin sevdiklerine hediye seçmek için ayırdığı zamanda da artış gözlemlendi. Buna göre; Avrupalı tüketicilerin %45’i, Türk tüketicilerin ise %62’si hediye seçmek için daha fazla vakit ayırdı.

Yüzde 80’lik Büyük Oran

Araştırmanın en çarpıcı bulgularından birisi ise Türkiye’deki tüketicilerin Avrupa geneline kıyasla toplumsal konularda daha hassas olduğunu ortaya koydu. Avrupa’daki tüketicilerin %48’i hediyelerini alırken toplumsal faydayı gözettiklerini belirtirken bu oran Türkiye’de Avrupa’nın 1,5 katı olarak %80 oranında gerçekleşti. Öte yandan, Türkiye’de, tanımadığı ama ihtiyacı olan insanlara hediye olarak yiyecek ve giyecek almak %50 oranında. Bu rakam Avrupa için ise sadece %17. Türkiye’deki tüketicilerin %45’i ise hayvan haklarını koruma amacıyla çalışmalar yürüten STK ve barınaklardan hediye almayı tercih etti. Bir hayır kuruluşuna doğrudan bağış yapanların oranı ise %37 ile Avrupa ortalamasının 2,5 katı. STK’lardan yılbaşı kartı alarak destek verenlerin oranı Avrupa’da %19 seviyesindeyken, bu oran Türkiye’deki tüketiciler arasında %31 ile Avrupa’nın 1,5 katı olarak hesaplandı.

 Esnafa Destek Verildi

COVID-19 ile beraber, tüketiciler nereden alışveriş yaptığına daha fazla özen göstermeye başladı. Avrupalıların %70’i, Türkiye’deki tüketicilerin ise %90’ı bu sene hediye alışverişi yaptığı yer konusunda daha duyarlı olduğunu ifade ediyor. Alışveriş yaparken kendi içinde bulunduğu topluma destek vermek istediğini belirtenlerin oranı Türkiye için % 79. Ekonomik gelişime destek vermek amacıyla yeni yıl alışverişini yerel işletmelerden yaparım diyenlerin oranı %75 ile Avrupa ortalamasının 15 puan üzerinde. Araştırmaya katılanların %70’i hediye alışverişini yerel esnaftan yapacağını belirtirken, yeni yıl akşamı için yiyecek ve içecek alışverişini yakın çevreden alacağını söyleyenlerin oranı ise %76 seviyesinde.

Türkiye’deki tüketiciler arasında en çok tercih edilen hediyeler:

    Çerçeveli fotoğraf ve albüm (%53)

    Ev yapımı yeni yıl sepeti (%47)

    Kişiselleştirilmiş tasarımlar (%45)

    Sağlıklı yaşam hediyeleri (%43)

    Özel deneyim hediyeleri (%41)

    El yapımı mumlar (%41)

    Kıyafet kombinleri (%39)

    Ev yapımı kart oyunları (%31)

    Çizim veya boyama (%29)

    Şiir veya hikaye yazma (%29)