Konutta gün aşırı Bitcoin ve dolar zammı

Covid-19 ile beraber uzaktan çalışma artınca Ege ve Akdeniz’deki konuta gerçekleşen astronomik zam İstanbul’a da yansıdı. Şehirde konutlar Bitcoin ve dolar üzerinden günde 2 kez fiyat artışı yapılan ilanlarla doldu. Bozuk ekonomi nedeniyle yakında konut kredilerinin patlamasından endişe ediliyor.

İstanbul’daki konut fiyatları alıp başını gitti. Covid-19 nedeniyle bahçeli ve müstalik konuta ilgi nedeniyle Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kaş, Gönen, Ayvalık gibi yerlerde yüzde 150’yi bulan artışlar İstanbul’daki konuta da yansıyınca, ev fiyatları 2020-2021 bandında yüzde 60 ile 90 arasında zam gördü. İstanbul’daki evini satıp Ege ve Akdeniz’e yerleşmek isteyenler, satın alacakları bölgedeki evlere yapılan zam oranında kendi evlerinin fiyatını yükseltirken, son günlerde konutlara Bitcoin ve dolar zammı yapılmaya başlandı.

Bir gecede fahiş zamlar

Konut sahipleri daha önce altın ve dövize endeksledikleri mülklerinin değerini bu kez kripto para Bitcoin’e sabitledi. İstanbul’daki konut fiyatları günde 2 kez değişen şekilde güncellenmeye başlandı. Bu hareket konut fiyatlarının nabzının tutulduğu sahibinden.com, hürriyet.emlak, Zingat ve emlakjet’e de yansıdı. Pek çok ilanda ‘Güncelleniyor’ etiketi yer alırken, özellikle Şişli, Beşiktaş, Sarıyer ve Kadıköy gibi ilçelerde bir gecede konut fiyatlarına 150.000 TL’ye varan artışlar yapıldı.

Ekonomik durgunluk var

Covid-19’un durgunlaştırdığı ekonomide, dövizdeki artışın yanında henüz akibeti bilinmeyen Bitcoin’in de sürekli değer kazanması, konutta hareketliliği getirirken, bir tehlikeyi de büyütüyor. İstanbul başta olmak üzere Ege ve Akdeniz’de yaşanan aşırı konut fiyat artışının, kredili satışlara yansıması ve geçen yıl geçerkleşen konut kredi kampanyasının ödenmeyen kredileriyle birleşerek bankalar üzerinde baskı yaratması ihtimali belirdi. Bu nedenle bankalar konut kredi verirken, evin yasal değerinin yüzde 75’ine kadar olan talepleri değil, daha az miktardaki talepleri değerlendirme yoluna gidiyor. Bir başka değişte, Türkiye’de kısa zaman sonra Covid-19’un olumsuz ekonomik etkisinin derinleşmesiyle beraber, artan ve denetlenmeyen konut fiyatları beraberinde batık kredi dağı oluşturma tehlikesini yaratıyor.