Güvenlik sistemi alırken fiyat kadar teknik desteği de araştırın

Şirketler için güvenlik sistemleri yatırımı hayati önem taşıyor. En doğru satın alma kararını verebilmek için güvenlik teknolojileri sağlayıcılarını birçok kriterde değerlendiren şirketler, özellikle 6 kriter üzerinden hareket ediyor. Türkiye’nin lider güvenlik entegratörlerinden Sensormatic’in, kurumsal firmalardan 180 temsilci ile yaptığı araştırma, satın almanın merkezinde yer alan bu 6 önemli kriteri ortaya koydu.

Türkiye’nin lider güvenlik entegratörlerinden Sensormatic’in, gerçekleştirdiği araştırmaya göre şirketler elektronik güvenlik çözümleri için bir sağlayıcı seçerken 6 kilit kriteri değerlendirerek harekete geçiyor. Bu kriterler; satış sonrası hizmet, ürün kalitesi, fiyat-fayda dengesi, çözüm odaklılık, kurumsallık, deneyim ve ulaşılabilirlik.

Satış sonrasında da müşterinin yanında olmak
Müşteriler, elektronik güvenlik çözümleri alırken öncelikle satılan ürünün ve verilen hizmetin arkasında durulmasını bekliyor. Yaygın servis ağı bulunan, hizmet performansını ölçümleyip, raporlayabilen bir iş ortağı ile çalışmak şirketler için avantaj yaratıyor. Bu nedenle işletmelerin rekabette üstünlük sağlamak için ürünleriyle olduğu kadar sundukları satış sonrası hizmetlerle de farklılık yaratmaya odaklanması gerekiyor. Kaliteli bir satış sonrası hizmet, sürdürülebilir performans sağlıyor.

Kullanılan teknolojinin kalitesi
Müşteriler için ürün kalitesi de satın alma kararının olmazsa olmaz kriterlerinden birisi. Şirketler söz konusu güvenlik olduğunda özellikle kalitesini sorgulamayacakları, ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan ve kullanımı kolay teknolojileri tercih ediyor. Yeni ve ileri teknolojiye sahip ürünler de müşteriler tarafından yine kalitenin önemli bir parçası olarak algılanıyor. Ürettikleri ürün ve çözümlerde ileri teknolojiyi en etkin şekilde kullanan, kullandığı teknolojinin kalitesiyle farklılaşan şirketler müşteri tercihinde öne çıkıyor.

Maksimum fiyat-fayda dengesi
Neredeyse tüm sektörlerde satın alma kararının en önemli kriterlerinden biri fiyat-fayda dengesi. Bu noktada müşterilerin çözüm ve hizmetler hakkında detaylı bilgilendirilmesi ve sunulan faydaların çok iyi anlatılması önem taşıyor. Kullandığı çözüm ve hizmetle ilgili kapsamlı bilgi edinen, bunların kendilerini hangi risklerden nasıl koruyacağını, sistemi nasıl kullanırsa daha fazla fayda sağlayacağını bilen müşteriler, çözümleri daha verimli kullanırken fiyat-fayda değerlendirmesini de daha sağlıklı yapabiliyor.

İhtiyaca özel çözümler
Birçok konuda olduğu gibi güvenlik konusunda da ihtiyaçlar standart değil. Bu nedenle müşteriler ihtiyaçlarına özel çözümler sunulmasını istiyor. Müşteri risk analizini iyi yapan, ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlayan ve bu ihtiyaçlara özel ileri teknoloji çözümler sunabilen ve gerektiğinde de yine ihtiyaca özel olarak ürün ve hizmetlerini ek yazılım vb. yöntemlerle geliştirebilen şirketler rakiplerinin önüne geçiyor.

Kurumsal yapı ve farklı sektör tecrübesi
Kurumsal yapı her kurum ve şirkette belirsizliği ortadan kaldırıyor, verimliliği artırıyor, şeffaflığı sağlıyor. İşletmelerin gelişmesi, uzun ömürlü olması için bir zorunluluk olan kurumsallaşma, müşterilerin de iş yapacakları kurumlarda aradığı önemli özelliklerden biri. Şirketler, elektronik güvenlik çözümleri için bir sağlayıcı seçerken iş yapacakları sağlayıcının finansal anlamda güçlü, iş yapış olarak sağlam ve güvenilir olup olmadığını kurumsal yapısına, sektörel tecrübesine ve referanslarına bakarak değerlendiriyor. Sadece bugün değil, uzun yıllar birlikte çalışabilecekleri, tecrübeli ve çok sayıda olumlu referansa sahip bir şirketle çalışmayı tercih ediyorlar. Özellikle farklı sektörlerle iş yapma deneyimine sahip şirketlerin know-how anlamında daha büyük bir değer katacağına inanıyorlar.

Her aşamada müşterinin yanında olmak
İhtiyaç halinde ulaşılabilir olmak da şirketleri bir adım öne çıkarıyor. Müşteriler gerektiğinde hemen ulaşabilecekleri, ihtiyaçlarını dinleyen ve anında çözüm üretebilen şirketlerle iş ortaklığı yapmak istiyor. Müşteri temsilcileri ve proje yöneticileriyle interaktif bir iletişim içinde olmak ve süreç yönetiminde onların desteğini almak şirketlerin iş yaparken daha güvende hissetmelerini sağlıyor. Sadece satışa kadar olan süreçte değil, çözümlerin kullanıldığı süreçte de ilgili kişilere en kısa sürede ulaşabilmek müşterilerin sağlayıcı seçerken göz önünde bulundurduğu önemli bir kriter oluyor.

Sensormatic CMO’su Pelin Yelkencioğlu araştırma sonuçlarını “Yaptığımız araştırmanın sektörümüzdeki hizmet standartlarını yukarı çekeceğine inanıyoruz. Sektörümüzdeki tüm oyuncuların bu 6 kriterde daha iyi olmaya yoğunlaşmasının herkese faydası var. Biz Sensormatic olarak müşterilerimizin tercih kriterlerinde üst sıralara çıkmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” şeklinde değerlendirdi.