TEKNOFEST Gönüllü Değerlendiricilerini Arıyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamındaki Teknoloji Yarışmaları için “Gönüllü Değerlendirici Üyesi” başvuruları başladı. Türkiye’nin ayakları yere basmayan tek festivali TEKNOFEST’te yerini alarak hem bu müthiş heyecana ortak hem de Milli Teknoloji Hamlesine destek olmak isteyenler için son başvuru tarihi 28 Mart. Bu yıl 35 farklı teknoloji yarışmasının düzenlendiği TEKNOFEST’te Akıllı Ulaşım Yarışması, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması ile İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmalarına “Gönüllü Değerlendirici Üyesi” olmak isteyenler başvurularını kys.turkiyeteknolojitakimi.org üzerinden gerçekleştirebilecek.  

Yükseköğretim Kurumlarında akademisyen veya akademisyenlik deneyimine sahip (öğretim elemanı, öğretim görevlisi, okutman, uzman, araştırma görevlisi, doçent, profesör vb. ), Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlarda öğretmen veya eğitmenlik yapmış, DENEYAP, Bilim Merkezi veya BİLSEM gibi kurumlarda eğitmenlik yapmış, kurum ve özel sektörde mühendis olarak görev alan en az lisans mezunu adaylar Gönüllü Değerlendirici Üyesi olmak için başvuruda bulunabilecekler. Başvuru aşaması, ön değerlendirme ve yüz yüze mülakat aşaması olmak üzere üç aşamada yapılacak değerlendirmelerin sonuçları www.teknofest.org üzerinden takip edilebilecek. 

Fen bilimleri ve mühendislik alanlarında yetkinliği olan herkesin katılımına açık olan Gönülllü Değerlendirici ilanındaki temel amaç, düşünen ve üreten gençliğin inşasında rol almak isteyen, bu konuda istekli kişilerin TEKNOFEST yarışmalar süreçlerine dahil edilerek, ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesi hedeflerine katkı sunması olarak ifade ediliyor. Bu kapsamda bu sene ilk defa başvuruları alınan Gönüllü Değerlendirici Üyelerinden başvuru yapan takımların hazırladığı raporların değerlendirilmesi ve değerlendirilen projelerde geliştirilmesi gereken konular hakkında geri bildirimde bulunması bekleniyor. 

21-26 Eylül’de İstanbul Atatürk Havalimanında

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen yarışmalara bu yıl 39.684 takım başvuruda bulundu.  İstanbul, 13.819 takım ile en çok başvuru yapan il oldu. Geçtiğimiz yıl TEKNOFEST’ e ev sahipliği yapan Gaziantep 6.980 takım ile ikinci olurken, üçüncü ise 3.153 takım ile Mersin oldu. Ankara, Adana, İzmir, Samsun, Sakarya, Bursa ve Konya en çok başvuru yapan ilk 10 şehir arasında yer alırken, yarışmalara Türkiye’nin 81 ilinden gençler başvuruda bulundu. Ülkemiz için kritik öneme sahip alanlarda gerçekleştirilen yarışmalar ile teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini ve ülkemizin yetişmiş nitelikli insan kaynağına katkı sunmayı hedefleyen TEKNOFEST bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için bu yıl ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 7 Milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlayacak. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlar ise 5 Milyon TL’nin üzerinde ödülün sahibi olacak. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin de olduğu 71 paydaş kurum ile birlikte düzenleniyor. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 21-26 Eylül tarihleri arasında yeniden İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek.