Tüketicinin Bilgisayar Tablet Tercihi Fiyat Performanslı Ürünler Oldu

Türkiye’nin önde gelen konsol ve bilgisayar oyunu tedarikçilerinden Aral Game’nin Genel Müdürü Emir Aral, distribütörü oldukları Hometech bilgisayar ve tabletlerinin, evde kal döneminde uygun fiyat politikasıyla e-ticaret üzerinden öğrenci ve çalışanların gözdesi olduğunu söyledi.

Evde Kal döneminde Covid-19’un etkisiyle beraber Türkiye’de bilgisayar ve tablet satışlarında yüzde 100’e varan artışlar yaşandı. Giderek büyüyen pazarda yerli ve ithal ürünleri bulmak da hayli zorlaştı. Fiyat performans ürünlerinde de sıkı bir rekabetin yaşandığı pazarda, Aral Grubu da oyun sektöründeki liderliklerinin yanına bilgisayar satışını da ekledi. Hometech markasının Türkiye distribütörü olan Aral Grubu’nun Genel Müdürü Emir Aral, yaşanan süreci şöyle anlattı:

Covid-19 günlerinde bilgisayar ve tablette nasıl bir satış ivmesi yakaladınız? Ürünleriniz e-ticaret sitelerinde de yer aldı mı?

Otuz beş yılı aşkın geçmişi olan ve uluslararası birçok markanın distribütörlüğünü yapan Aral Grubu’nun bir parçasıyız. Bu köklü geçmişimiz bize bir çok markaya göre çok fazla avantaj sağlamakta. Biz de bu avantajlarımızı müşterilerimize hizmet olarak geri sunmaktayız.Dünyanın en büyük markaları ile aynı fabrikalarda üretilmekteyiz. Microsoft ve Intel gibi Dünya devlerinin Official Bussiness Partner’ı olarak çalışmakta ve teknolojilerini kullanmaktayız. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, Vatan, MediaMarkt, TeknoSA, BİM gibi önemli satış kanalları Hometech’e güvenmektedir. Bu önemli markaların Türkiye genelinde yer alan on binlerce noktasında ve online kanallarında Hometech satılmaktadır. Koşulsuz müşteri memnuniyeti prensibiyle Türkiye’nin dört yanında hizmet veren satış ağı ve teknik servis altyapısı ile müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Aral Grup Genel Müdürü Emir Aral

Teknoloji Maliyetleri Düşürdü

Pandemi ile birlikte hızlı bir büyüme sürecine giren bilgisayar ve tablet piyasasının şu anki durumu nedir? Hometech’i nasıl konumlandırıyorsunuz?

Pandemi sonrasında hayatımıza giren uzaktan eğitim ve evden çalışma ciddi anlamda bilgisayar talebini arttırdı. Normal şartlarda hiç bilgisayar ihtiyacı olmadığını düşünen kişilerin bile bilgisayar ihtiyacı ortaya çıktı. Bu da talebin artmasına neden oldu, firmalar arası rekabeti arttırdı ve müşterinin çok daha fazla alternatife sahip olmasını ve çok daha fazla avantajlar yakalayabilmesini sağladı. Okulların kapanması ve uzaktan eğitimin başlamasıyla Eba ve Zoom gibi uzaktan eğitim aplikasyonları her evde günlük kullanım ihtiyacı haline geldi. Öğretmenler ve öğrencilerin derslerini takip edebilmesi için bilgisayar ihtiyacı doğdu. Bu da bilgisayar talebinde yaklaşık yüzde 40 gibi bir artışa sebep oldu. Uzaktan eğitim sistemini takip edebilmek için yeterli imkanlara sahip olmayan çok fazla çocuğumuza da tablet ve notebook yardımlarımız ile destek olduk ve önümüzdeki süreçte de destek olmaya devam edeceğiz.  Uzaktan çalışma çalışma sistemine geçen şirketlerde masaüstü bilgisayarların yerini laptop bilgisayarlar aldı. Evden çalışma sistemine alt yapısı müsait olan bir çok şirket sadece bir notebook ile bütün işlerini evden yürütebileceğinin farkına vardı, hatta çoğu firma bu sayede bir çok ofis maliyetini minimuma indirdi ve kâra geçti.

Fiyatları Uygun Tuttuk

Türkiye’de güçlü ve global markalarla rekabet etmeniz sektördeki yerinizi nasıl etkiliyor?

Biz Hometech olarak teknoloji ve olanaklarını herkes için ulaşılır kılmak istiyoruz. Bu sebeple fiyatlarının korkutmadığı, modern tasarımlı bilgisayarlara odaklandık ve hedef kitlemizin ihtiyaçlarını doğru şekilde inceleyerek iyi teknolojinin her eve girebilmesini mümkün kıldık. Bundan 6 sene önce giriş seviye bilgisayarlarımız ile hanelere girerek Türkiye’deki dijital dönüşüme katkıda bulunarak herkesin teknolojiye dokunmasını sağladık. Bugün ise artık giriş seviyesinden Intel i5 işlemcili bilgisayarlara kadar uzanan ürün portföyümüzle her ihtiyacı karşılayabilecek notebooklar ve tabletler üretiyoruz.  Tüketicilerimize ihtiyacına göre bilgisayar tercihi yaptıklarında bilgisayarların uygun fiyata da alınabildiğini gösterdik.

Talebi Karşılayacağız

2021 hedeflerinizden bahsedebilir misiniz?

Global markalara ve rakiplerimize baktığımızda şuanda Hometech olarak Türkiye’de en çok satılan ilk 3 tablet markasından biri olduğumuzu net bir şekilde söyleyebiliriz. 2021 yılında da değişen teknoloji ihtiyaçlarına odaklanarak tüketicinin talebini karşılamak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 2021 yılı üretim planlamalarımızı şimdiden tamamladık bile diyebiliriz. Tablet tarafında 10 inç ve 7 inç modellerine olan talebin artacağını düşünüyoruz ve bu noktaya odaklandığımız rahatlıkla söyleyebiliriz. Notebook tarafında ise giriş seviyesindeki talebi karşılamak için celeron işlemci ihtiyacına yoğunlaşıyoruz; performans odaklı bilgisayar talebini karşılamak için ise Intel core i5 işlemcili modellerimiz üzerinde üretim planlarımızı geliştiriyoruz. Tüketicinin tablet ve bilgisayar talebini karşılarken bir yandan da markamıza ve insan kaynağımıza da yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.Pandemi ile birlikte artan bilgisayar ve tablet talebi 2021’de de aynı şekilde artmaya devam edecek gibi görünüyor. Uzaktan eğitim ve evden çalışma modellerinin hayatımızın artık bir parçası haline gelmesiyle birlikte bilgisayar veya tablet olmadan bir noktada puzzle’ın bir parçası eksik kalmış oluyor. Bizim de 2021 yılı içerisindeki hedeflerimizden biri özellikle uzak eğitim alan öğrencilerimizin bilgisayar ihtiyacını maksimum düzeyde karşılanabilmesini sağlamak. Gerek ihtiyaca yönelik uygun fiyatlı modellerimizle, gerek iş ortaklarımızla yapmış olduğumuz özel fiyatlı projelerle çocukların ve ülkemizin geleceğini desteklemeye devam edeceğiz.