Bitcoin Yükseldi Dijital Madencilik İçin Ekran Kartı Patladı

Bitcoin’in 40 bin dolara yükselmesinin ardından dijital para madenciliğinde de artış yaşandı. Eylül – Aralık 2020 döneminde satılan ekran kartı sayısında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla 3 kat arttı.

Kripto para piyasasındaki yükseliş beraberinde teknolojik ürünlerin satışının artmasını getirdi. Bitcoin’in değerinin 40 bin dolara ulaşmasıyla beraber de dijital madencilik için ekran kartı satışı patladı.  Dijital dünya içerisinde belirli protokollere bağlı olarak hareket eden programları kullanıcıların bilgisayarlarında çalıştırmalarını ifade eden dijital para madenciliğinin olmazsa olmazlarının başında ekran kartları geliyor. Ekran kartı performansının büyük bir önem taşıdığı veri madenciliğinin öne çıktığı bu dönemde yüksek performansa sahip olan kartlar hızlı bir şekilde tükeniyor. İncehesap.com verileri, Eylül – Aralık 2020 döneminde satılan ekran kartı sayısında, bir önceki yılın aynı dönemine oranla 3 kata yakın bir artış yaşandığını gösteriyor. Veriler, ekran kartı satışlarının Eylül’de 2.9, Ekim’de, 2.6, Kasım’da 2.8 ve Aralık’ta 3 kat arttığını ortaya koydu.

Kripto Para Etkili Oldu

Gaming hazır sistemlerden profesyonel oyuncu ekipmanlarına kadar çok geniş bir yelpazede binlerce teknoloji ürününü müşterilerine sunan İncehesap.com tarafından açıklanan veriler, Eylül – Aralık 2020 dönemini, Eylül – Aralık 2019 ile kıyasladığımızda, ekran kartı sayfalarını ziyaret eden kullanıcıların sayısının 3.1 kat arttığını gösteriyor.   Aynı dönemde bu sayfaları ziyaret eden 18-24 yaş aralığında yer alan kullanıcıların sayısı 3 kat artarken, 35-44 yaş grubu aralığındaki kullanıcılarda yaşanan 2.7 kat artış da dikkat çekici diğer veriler arasında yer alıyor. İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, “Benzerine 2017 yılının son aylarında rastladığımız Bitcoin ve bitcoin madenciliği furyası geçtiğimiz yılın Ekim ayı ile birlikte tekrar gündeme geldi. Bu hareketlenmenin yaşanmasında tabi ki dijital para birimlerinin fiyatlarında yaşanan ciddi artışın önemli bir etkisi oldu. Bir süredir Bitcoin madenciliğinde büyük önem taşıyan yüksek performansa sahip ekran kartlarına olan ilgiyi yakından takip ediyoruz. Pandemi, Kasım ayı kampanyaları ve son olarak Bitcoin furyası, piyasadaki ekran kartı taleplerinin arzın çok daha üzerine çıkmasına neden oldu. Önümüzdeki dönemde de ekran kartlarına olan ilginin artmaya devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

Denetim Yapıyoruz

Erzen, “Kullanıcılar, Bitcoin madenciliği yaparken maksimum verime ulaşabilmek için ekran kartlarının belirli konfigürasyonlarını değiştirmek durumunda kalıyor. Bu tür durumlarda ekran kartları da garanti dışı kalıyor. Bu konuda sitemizden alışveriş yapan tüm kullanıcılarımızı bilgilendiriyoruz. İade edilen ürünleri, testlerden geçirerek ürünlerin veri madenciliği amacıyla kullanılıp kullanılmadığı denetleniyoruz” şeklinde sözlerine devam etti.