TEGV’den Öğrencilere Hibrit Eğitim İçin 2.000 Tablet Bağışı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı 2020 yılında başlattığı uzaktan eğitim çalışmalarında bugüne kadar 30 şehirde, dezavantajlı bölgelerde okuyan ve Covid-19 nedeniyle örgün eğitime devam edemeyen toplam 8.374 çocuğu nitelikli eğitimle buluşturdu. Yaklaşık 2.000 tablet dağıttı.

Pandemi sonrası dönemde yüz yüze ve çevrim içi eğitim çalışmalarını bir arada sürdürmeyi hedefleyen TEGV, Arçelik ve Eski Arçelikliler Derneği’nin desteğiyle başlatılan “Yeni Dünya” kampanyası kapsamında 2000’e yakın tablet bağışı sağlandı ve bugüne kadar İstanbul/Beykoz, Van/Gevaş ve Erciş, Siirt/Kurtalan, Şanlıurfa, Gaziantep, Şırnak/Cizre ve Mardin/Savur’a bağlı köy okullarındaki 700 çocuğa tabletleri hediye edildi. TEGV’in 2021 planları arasında inşaatı tamamlanma aşamasında olan Çorlu Aysel Öğücü – Lila Öğrenim Birimi ile Van’da inşa edilecek Nirun Şahingiray Eğitim Parkı’nda çocuklarla buluşmak yer alıyor. Çocukların nitelikli eğitimle buluşması için çalışan ve bugüne kadar 3 milyona yakın çocuğun

 TEGV’in 26. doğum günü nedeniyle düzenlenen çevrimiçi basın buluşmasında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci, “2020, tüm dünya için pek çok açıdan zorlu geçen bir yıl oldu. Biz de bu zorlukların etkisini sonuna kadar hissettik. Çocuklarımızdan, gönüllülerimizden ayrı düştük. Çocuk seslerini çok özledik. Ama her an bu zorlukları nasıl aşarız, nasıl daha iyisini yaparız diye düşündük. Uzun zamandır planladığımız TEGV’in dijital platformunu hayata geçirerek uzaktan eğitim vermeye başladık. Yüz yüze eğitim bizim temel felsefemiz; elbette bundan vazgeçmiyoruz. Ancak koşulların gerekliliğine uyarak uzaktan eğitime geçiş sürecini hızlandırdık. Çocuklarımızla fiziksel olarak bir arada olamasak bile, teknoloji sayesinde onlara nitelikli eğitim desteği vermeye devam edebiliyoruz. Hayalimiz, Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında anılması. Bu hayalin gerçek olması için çocuklarımızın potansiyeli çok yüksek. Görevimiz, bu çocuklara nitelikli eğitim için katkı sağlamak” dedi.   

Hibrit Eğitim Modeli

Genel Müdür Sait Tosyalı da Temmuz 2020’de pilot çalışması başlatılan TEGV Dijital Platformu kapsamında bugüne kadar, Türkiye’nin 65 farklı noktasında 30 şehirde, dezavantajlı bölgelerde okuyan ve pandemi nedeniyle örgün eğitime devam edemeyen toplam 8.374 çocukla buluştuklarını açıkladı. Bu çalışmalara, daha önceden temel gönüllü eğitimi almış ve etkinlik noktalarında en az bir etkinlik dönemi çocuklarla yüz yüze etkinlik yapmış 1.054 gönüllü destek verdi.  Tosyalı, “Çok hızlı bir organizasyonla hayata geçirdiğimiz TEGV Dijital Platformumuzla okullarından uzakta kalan çocuklarımıza faydalı bir katkıda bulunabildiğimiz için heyecan duyuyoruz” dedi. Tosyalı, pandemi sonrası dönemde yüz yüze eğitim ile çevrim içi eğitim çalışmalarını bir arada yürüten ‘hibrit’ bir model uygulamaya devam edeceklerini kaydetti.

Zoom ile Ortaklaşa Çalışma

TEGV Eğitim Direktörü Devrim Uygan ise “En büyük değerlerimiz gönüllülerimiz, çocuklarımız ve nitelikli eğitim programımız uzaktan eğitime taşındı. Yönetim, iletişim ve geri bildirim süreçlerini kapsayan bütünsel bir sistemi, geçici değil kalıcı çözüm olması hedefiyle planladık. Şu an Sivil Toplum dünyası için oldukça yenilikçi bir entegre sistem yazılımını gerçekleştiriyoruz. Tüm kullanıcı bilgi sistemi ihtiyaçlarımızı karşılayan, gönüllü yönetim, iletişim ve geri bildirim modüllerini kapsayan, Zoom entegrasyonu olan bir öğrenme yönetim sistemini de içinde bulunduran, tek şifreyle girilen büyük entegre bir sistem kuruyoruz. Bu sistemle geniş coğrafyamızda tüm eğitim planlamalarımızı, uygulamalarımız, gönüllü destek faaliyetlerimizi, etkinliklerimizi çok daha verimli olarak gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı. 

Öğrenciler Sevindirildi

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, uzaktan eğitim nedeniyle ortaya çıkan tablet ihtiyacını karşılamak amacıyla Arçelik ve Eski Arçelikliler Derneği’nin desteğiyle yürütülen ‘Yeni Dünya’ kampanyası kapsamında bugüne kadar 2000’e yakın tablet bağışı yapıldığını söyledi. İstanbul/Beykoz, Van/Gevaş ve Erciş, Siirt/Kurtalan, Şanlıurfa, Gaziantep, Şırnak/Cizre ve Mardin/Savur’a bağlı köy okullarındaki 700 çocuğa tabletlerinin teslim edildiğini sözlerine ekleyen Sait Tosyalı, “Tüm eğitim dostlarımızın ve duyarlı kurumların katkılarıyla daha da büyüyeceğine inandığımız kampanyamızla başka köylerdeki çocuklarımızı da tabletleri ile buluşturarak, uzaktan eğitimlerinden geri kalmamaları için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Gaziantep, Şahinbey ilçesi Burç İlkokulu Müdür Yardımcısı Kasım Yıldırım da öğrencilerin tabletlere kavuştukları gün yaşadıkları büyük sevinci anlatırken, bu sayede ilk günden itibaren derslere katılımın arttığını söyledi.  Şanlıurfa Sevgi-Erdoğan Gönül Eğitim Parkı yöneticilerinden Utku Kaya, “Şanlıurfa’nın en ücra köylerindeki çocuklar tabletlerine kavuştuklarında, maskeleri yüzünden yüzlerinin tamamını göremesek de gözlerindeki gülüşleri görmemek imkansızdı” dedi. Gaziantep Eğitim Parkı Yöneticisi Tuğba Soydinç, tablet dağıtılan çocuklardan birinin rüyasında kendisine tablet verildiğini gördüğünü, TEGV’in verdiği tablet ile rüyasının gerçekleştiğini anlattığını söyledi. Mardin Savur Abdülgani Aras Öğrenim Birimi Yöneticisi Gülşen Kaya Tırpan, tablet verdikleri köyde yaşayanların, çocuklarına tablet verileceğini duyduklarında hemen evlerine internet bağlattıklarını, bu sayede köyün yarısından fazla hanesinde artık internet olduğunu belirtti.