Türkiye’ye Siber Saldırılar Arttı

2020, pandeminin de etkisiyle siber güvenlik sektörü için çok hareketli bir yıl oldu. Siber saldırı sayısı artarken, saldırılar çeşitlendi. Global olarak yıl içinde siber saldırı kaynaklı kayıpların maliyeti 3 trilyon doları aştı. Türkiye de siber saldırıların en çok artış gösterdiği ülkelerden biri oldu. Türkiye’de yılın ilk 10 ayında 102 bini aşkın siber saldırı gerçekleşti. Saldırılar, ağırlıklı olarak teknoloji, e-ticaret, kamu, finans, enerji ve sağlık sektörüne yöneldi.

Siber güvenlik sektörü için 2020 sıra dışı bir yıl oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisiyle çalışma, eğitim ve ticaretin online’a kayması, siber güvenlik açıklarını artırdı. Dünya Ekonomik Forumu’nun Global Riskler Raporu’na göre dünyada 39 saniyede bir siber suç işlendi. Türkiye de tüm bu süreçte siber saldırıların en çok artış gösterdiği ülkelerden biri oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın paylaştığı verilerle 2020 yılının ilk 10 ayında 102 bini aşkın siber saldırı gerçekleşti. Bu sayı 2018 yılında 73 bin iken, 2019’da 150 bine çıkmıştı. Türkiye’de saldırıların adresi teknoloji ve e-ticaret sektörleri oldu. Onları kamu, banka, finans ile enerji ve sağlık sektörü takip etti.  Yapılan siber saldırı türleri arasında ilk sırada farklı noktalardan yüksek hacimli trafik göndererek kurban sistemlerin çalışmasını engellemeyi hedefleyen Dağıtık Hizmet Kesintisi saldırıları ve uzak masaüstü erişim protokollerine yönelik saldırılar yer aldı. Bununla birlikte oltalama (fishing) saldırılarıyla gizli bilgilerin ele geçirilmesi, fidye yazılımı saldırıları ve veri sızıntılarından toplanan çalıntı kimlik bilgilerinin farklı sitelerde denenmesiyle yürütülen saldırılar da tüm hızıyla devam etti.

Innovera Genel Müdürü Murat Tora


“Yüzde 30 büyüdük”

2020 yılında pandemi nedeniyle iş, eğitim, alışveriş ve eğlencenin online’a taşınmasıyla siber güvenliğin hiç olmadığı kadar ön plana çıktığını belirten Innovera Genel Müdürü Murat Tora, bu durumun farkındalığı artırdığını ifade ediyor. Tüm bu gelişmelerin yanında kendilerinin de şirket olarak çok başarılı bir yılı geride bıraktıklarını dile getiren Tora, yılı ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:  “Dünyadaki tüm negatif gelişmelere ve ekonomik daralmaya rağmen Innovera olarak 2020 yılını yaklaşık yüzde 30 büyüme ile kapattık. Bunun dışında farklı stratejik kararlara imza attığımız bir yıl olduğunu da söyleyebilirim. Innovera içinden çıkan AtarLabs’ı dünyanın yedinci büyük şirketi Micro Focus’a sattık. Geliştirdiğimiz bir teknoloji, dünya devi bir şirket tarafından alındı. Üstelik Micro Focus’un Ar-Ge departmanının bir parçası olarak faaliyetlerini Türkiye’de sürdürüyor ve bu ülke için değer yaratmaya devam ediyor. Ayrıca yılın son günlerinde Innovera ve Cyberwise olarak Türkiye siber güvenlik alanının en büyük birleşmelerden birini gerçekleştirme kararına imza attık. Bu kendimize hedef olarak koyduğumuz bölgesel genişleme ve inorganik büyüme stratejimiz doğrultusunda gerçekleştirilmiş bir adım oldu. Birleşmenin her iki şirket ve tüm paydaşlarımız ve müşterilerimiz için çok olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Bu birleşme ile siber güvenlik alanında Türkiye’nin en geniş uzman kadrosuna, en geniş ürün ve hizmet ağına, en güçlü ekonomik yapısına sahip şirketini oluşturmayı ve bölgenin güçlü oyuncularından biri olmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla 2020, pandemiye rağmen bizim açımızdan oldukça iyi geçti.”   

Yatırımlar Beklentilerin Altında Büyüdü

Dünya genelinde de pandemiyle birlikte siber güvenlik riskleri artarken ekonomideki daralma nedeniyle siber güvenlik yatırımları beklentilerin altında bir büyüme gösterdi. Gartner’a göre uluslararası siber güvenlik pazarının hacmi 2019 yılında 120,9 milyar dolarken 2020 yılında artan saldırılara rağmen sadece yüzde 2,4 oranında büyüyerek 123 milyar dolar oldu.

Yıl boyunca siber güvenlik, ülkelerin gündemlerinde en önemli konuların başında yer aldı. Dünya Ekonomik Forumu’nun Global Riskler Raporu’nda siber saldırılar en önemli riskler arasında üst sıraya çıktı. Yine rapora göre siber saldırıların hedefinde yüzde 95 ile kamu, perakende ve teknoloji sektörleri öne çıktı. Siber saldırı kaynaklı kayıpların maliyeti de arttı. 2019 yılında 3 trilyon dolarlık kayba neden olan siber saldırıların 2020 yılında bu rakamın çok daha üstüne çıktığı tahmin ediliyor. Aon’un Financial Times ile birlikte hazırladığı C-Suite Siber Risk Raporu’na göre 2021’de siber saldırı kaynaklı kayıpların 6 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Saldırı sayısındaki artışı yıl içinde çeşitli kurumlar da doğruladı. 2020’de Dünya Sağlık Örgütü kendisine yapılan saldırıların 5 kat arttığını açıkladı. FBA saldırılarda yüzde 300’lük Interpol de yüzde 400’lük artış olduğunu bildirdi.