WhatsApp Sözleşme Yaptı, 100 Bin Kullanıcı Turkcell BİP’ledi

Küresel iletişim devi WhatsApp’ın kullanıcılara özel reklam içeriklerini göstermek için yaptığı sözleşme Türkiye’de gündem oldu. 7 Ocak günü Twitter gündeminde ilk sırada yer alan sözleşme konusu sonrasında 100 bin kullanıcı Turkcell’in yerli imkanlarla oluşturduğu BİP ‘e geçiş yaptı.

Amerika merkezil WhatsApp’ın Facebook kaynaklı reklamlarını kişiye özel şekilde yayınlayacağını ilan etmesi ve sözleşmeyi imzalamayanların hizmetten yararlanamayacağını duyurmasının ardından, 100 bin Türk kullanıcı önceki gün Turkcell’in BİP uygulamasını indirerek kullanmaya başladı. Türkiye’de gündemin ilk sıralarına çıkan WhatsApp sözleşmesini ‘tehlikeli’ ve ‘güvensiz’ bulan kullanıcılar, yerli uygulama  BİP’e geçti. Turkcell’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, 7 Ocak’ta 100 bin kullanıcının BİP uygulamasını yüklediği ifade edildi. Ayrıca dünyanın 192 ülkesinde üstün mesajlaşma, HD sesli ve görüntülü arama özellikleriyle kesintisiz iletişim imkânı sunan BiP’teki tüm veriler yüksek güvenlikli şifreleme ile korunduğunun altı çizildi.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan

Güvenli İletişim Sunacağız

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, yerli iletişim uygulaması BiP’in Türkiye’nin verisini Türkiye’de tuttuğunu vurguladı. Erkan, “Günümüzde kullanıcıların en çok önem verdiği konuların başında kişisel verilerinin güvenliği geliyor. Turkcell olarak bugüne kadar tüm teknolojik altyapımızı ve bilgi birikimimizi müşterilerimizin güvenliğini sağlamak için kullandık. Bugün BiP üzerinden gelen tüm verileri, Türkiye’deki veri merkezlerimizde güvenle saklıyoruz. BiP ile teknoloji dünyasında her zaman fark yaratan öncü yetenekleri kullanıcılarımızla buluşturuyor ve bu özellikleri sürekli geliştiriyoruz. BiP’in birçok özelliğini global rakiplerimizden önce kullanıma sunmuş olmanın da gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin iletişim ve yaşam platformu BiP’e yeni yetenekler eklemeyi sürdürerek kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmaya ve güvenli iletişim sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BİP’teki Özellikler Daha Fazla

Öte yandan BİP’teki özellikler WhatsApp uygulamasından daha önde görünüyor. BiP uygulaması her geçen gün eklenen yeni özellikleriyle daha da gelişiyor. Mobil cihazların yanı sıra uzun süredir internet tarayıcıları üzerinden bilgisayarlarla sesli ve görüntülü görüşme imkânı sunan BiP, yeni masaüstü uygulaması ile artık tarayıcı bağımsız olarak da çalışıyor. Tüm PC ve Mac bilgisayarlara indirilerek kolayca kurulabilen BiP Web masaüstü uygulaması sayesinde cep telefonu yanınızda olmasa bile iletişim kesintisiz sürdürülebiliyor. Üstelik BiP Web ile yine HD kalitede sesli ve görüntülü görüşme yapmak da mümkün. BiP’in yetenekleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. BiP’e özel kaybolan mesaj yeteneği sayesinde, gönderilen mesajlar seçilen süre boyunca takipçinin sohbet ekranında görünüyor ve belirlenen süre dolunca otomatik olarak siliniyor.

Tüm bu gelişmiş iletişim yeteneklerinin yanı sıra BiP uygulaması ile banka hesap bilgilerine gerek duymadan, sadece telefon numarası ile para transferi yapılabiliyor. Tüm operatör kullanıcılarının hizmetine sunulan BiP aynı zamanda çeviri özelliğiyle de anlık mesajlaşma sırasında 106 farklı dilde sohbet etmeye imkân tanıyor.

2020’de BiP’ten 140 milyar mesaj gönderildi

Kullanıcılar 2020’de BiP üzerinden yaklaşık 140 milyar mesaj gönderdi. BiP üzerinden yapılan görüşmelerin toplamı da 2,5 milyar dakikaya ulaştı. Yıl boyunca 150 milyon dakikayı bulan görüntülü görüşmenin yapıldığı BiP’in aylık 10 milyonun üzerinde aktif kullanıcısı bulunuyor. BiP’in indirilme sayısı ise şu ana kadar 52 milyonu aştı.