Samsung TV’leri Geri Dönüşen Malzemeden Üretildi

Sürdürülebilir bir gelecek için yol planını açıklayan Samsung, “Her yerde herkese uygun ekranlar” vizyonuyla geliştirdiği yeni TV modelleriyle, küresel TV liderliğinin 15. yılına giriyor. Yeni TV serisi Neo QLED, MICRO LED ve Lifestyle geri dönüşen malzemeden yapay zeka teknoljisi ile üretildi.

 Samsung Electronics, CES 2021 öncesinde, sanal ortamda ilk kez gerçekleştirdiği “First Look 2021” etkinliğinde Neo QLED, MICRO QLED ve Lifestyle TV ekranlar için 2021 portföyünü görücüye çıkardı. Televizyonun evlerdeki rolünü yeniden tanımlayacak yeni geliştirmelerle birlikte, bu yeni seride Samsung’un erişilebilirlik, sürdürülebilirlik ve inovasyon konusundaki kararlılığı ön plana çıkıyor. Samsung Electronics Görsel Ekran Bölümü Başkanı JH Han yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Geride bıraktığımız yıl boyunca, teknolojinin yaşamlarımıza devam etme ve birbirimize bağlanma konusunda hepimizi destekleyen, merkezi bir rol oynadığına tanık olduk. Kapsayıcı ve sürdürülebilir bir gelecek için gösterdiğimiz kararlılık, tüketicilerin sürekli olarak değişen ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, aralıksız bir biçimde sürdürdüğümüz inovasyon arayışımızla birlikte ilerliyor. Bu kapsamda, ürünlerimizin karbon ayak izini azaltıyor, erişilebilirlik özelliklerini çeşitli biçimlerde sunuyor ve her bir kullanıcının kendine has yaşam tarzına uygun, benzersiz izleyici deneyimleri ortaya koyuyoruz.”

Geri Dönüşen Malzeme

Samsung, TV birimi operasyonlarını uzun vadeli sürdürülebilirlik programlarına uyumlu hale getireceği ve önümüzdeki birkaç yıl sürecek aşağıdaki “Çevre Dostu Üretim” yolculuğuna başlayacak:Karbon ayak izinin azaltılması ve enerji verimliliğinin artırılması: Samsung, televizyon üretiminde, karbon ayak izini genel ve sistematik olarak azaltmanın yollarını arayacak. Şirket ayrıca, tüketicilerin enerji maliyetlerini azaltmanın ve tüm TV serilerinde daha yüksek miktarda geri dönüştürülmüş malzeme kullanmanın yollarını da araştıracak. Sürdürülebilir Ambalaj Tasarımı: Samsung, tüketicilerinden gelen geri bildirimleri de dikkate alarak, 2021 yılına ait tüm Lifestyle TV’lerde ve 2021 yılına ait Neo QLED TV serilerinin büyük kısmında, ödüllü “Çevre Dostu Ambalaj” tasarımını kullanacak. Bu sürdürülebilir çözümle birlikte, her yıl yaklaşık 200 bin tona yakın oluklu mukavva kutu yeniden değerlendirilmiş olacak. Samsung geri dönüştürülebilir plastik şişelerin kullanıldığı yeni bir üretim sürecini devreye soktu ve kumandalarda geri dönüşümün kullanım oranı yüzde 24 olarak gerçekleşti.

Yapay Zeka Destekli

2021 QLED ve Neo QLED modellerinde artık tümüyle mevcut olan 2021 Samsung erişilebilir özellikleri, daha fazla kullanıcının TV deneyimini ev rahatlığında yaşayabilmesi için en son teknolojik gelişmelerle birlikte yapay zekâ teknolojisini de kullanıyor. 2021 serisi, Caption Moving, İşaret Dili Yakınlaştırma ve Çoklu Ses Çıkışı gibi yeni özelliklerle birlikte işitme veya görme engelli kullanıcıların ihtiyaç ve tercihleri doğrultusunda izleme deneyimlerini iyileştirebilmelerini sağlıyor. 2022 yılına kadar, Samsung Sesli Rehber özelliğinin kapsamını genişletmeyi de hedefliyor. Bu özellik, işitme veya görme engelli bireylere rehberlik edecek. Samsung ayrıca önümüzdeki yıllarda Samsung TV’lerin erişilebilirliğini daha da yükseltmek amacıyla, yeni yapay zekâ destekli özellikler geliştirmeye de devam edecek.

Neo QLED: TV Ekranları Teknolojisinde Quantum Sıçraması

Samsung, amiral gemisi 8K (QN900A) ve 4K (QN90A) TV modellerinde, tamamen yeni bir ekran teknolojisini Neo QLED ile piyasaya sunuyor. Samsung, Quantum Matrix Teknolojisi ve (Neo QLED için optimize edilmiş güçlü bir görsel işlemcisi olan) Neo Quantum İşlemci tarafından kusursuz bir biçimde yönlendirilen yeni bir ışık kaynağı olan Quantum Mini LED özelliğiyle QLED’i yeni bir seviyeye yükseltiyor.Micro LED, 2021’de evlerinize geliyor. Yeni MICRO LED serisiyle birlikte, Samsung Micro LED’i ilk kez geleneksel bir TV form faktörü haline getirerek, ultra geniş, yeni nesil bir ekranda nefes kesen deneyimleri kullanıcılarına sunuyor. Yıl sonuna kadar 110 inç, 99 inç ve daha küçük boyutlarda satışa sunulacak olan yeni MICRO LED serisi mikro-metrelerle ölçülen boyutlarda LED ışıkları kullanarak, geleneksel ekranlardaki arka ışığı ve renk filtrelerini ortadan kaldırıyor. Kendi kendini aydınlatan ekran, çarpıcı gerçekliğe sahip renkler ve parlaklık sağlarken 24 milyon adet tekil olarak kontrol edilen LED ışık kullanıyor. Yüzde 99’un üzerinde ekran-gövde oranına sahip Monolith Tasarım sayesinde, izleyeceğiniz tek şey nefes kesen görüntü kalitesi olacak.

Ödüllü Lifestyle TV Portföyü Büyüdü

Samsung, tüketicilerin değişen ilgi alanları ve zevklerini yansıtabilmek için yeni tasarım ve form faktörleri kullanarak 2021 Lifestyle TV serisinde de birçok geliştirmeye imza attı. 2017’de ilk olarak piyasaya sürülen The Frame, televizyon kavramını yeniden tanımladı ve bir milyondan fazla satış rakamı yakalarken televizyon ekranlarını çarpıcı sanat eserlerine dönüştürdü. 2021 modeliyse The Frame’in yenilikçi mirasına sahip çıkarak, daha ince bir tasarımda daha kişiselleştirilebilir bir deneyim ortaya koyuyor. The Frame artık önceki modellerine göre yarı yarıya daha ince ve geleneksel görüntü karelerinin derinliğini yansıtıyor. Yeni takılıp çıkarılabilir çerçeve opsiyonları, bulunduğu odanın estetik görünümüne uyum sağlayabilecek beş farklı renk seçeneğinin yanı sıra  modern ve eğimli olmak üzere iki farklı kişiselleştirilebilir stile sahip..