E-Ticaret ve Kargo Şirketleri Eleman Arıyor

Covid-19 günlerinde işsiz kalanlar için acil iş bulan ve eleman ihtiyaçlarına da hızlıca cevap veren 24 Saatte İş adlı girişim, bu dönemdeki çalışmalarının sonuçlarını paylaştı. 36 bin kişiye iş bulan uygulamada en çok kargo/kurye/lojistik, satış, imalat, idari ve perakende/mağazacılık alanındaki iş kolları ilk sırada yer aldı.

Covid-19 tüm dünyayı derinden etkilerken, başta hizmet sektörü olmak üzere pek çok işletme kapandı, burada çalışan aşçı, garson, kurye, temizlik ve güvenlik görevlisi gibi iş kollarında çalışan kişiler işsiz kaldı. Buna karşın e-ticaretin yüzde 71 oranında artması, öte yandan kurye ve kargo ihtiyacının da yüzde 100’lere varan oranda yükselmesi hem eleman ihtiyacını ön plana çıkarttı, hem de bu konuda doğru iş ilanlarını gündeme getirdi. İhtiyacı görerek harekete geçen girişimciler ise bu dönemde önemli başarılara imza atıyor. Bunlardan biri olan 24 Saatte İş, pandemi dönemindeki iş ilanları datalarını paylaştı. 24 saat içerisinde iş başvuruna cevap alınmasını garanti eden 24 Saatte İş uygulaması ile zorlu iş arama sürecinin pratik hale getirilmesi ve adaylara yakın lokasyonlardaki en uygun işlerin sunulması hedefleniyor. 24 Saatte İş verilerine göre pandemi öncesindeki süreçte yeme-içme, perakende ve çağrı merkezleri ilanları, pandemi sonrasında ise kurye, lojistik, e-ticaret ve üretim ile ilgili ilanlar ön plana çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep en çok ilan verilen iller olurken bölgesel olarak sektörler farklılık gösterdi. Pandemi sonrasındaki süreçte Tekirdağ ve İstanbul Hadımköy tarafında sanayii ilanları yoğunluktayken, pandemi öncesi süreçte Kadıköy, Nişantaşı, Bakırköy tarafında kafe, restoran ve satış danışmanı ilanları yoğunlukta oldu.

24 Saatte İş Kurucuları Gizem Yasa ve Mert Yıldız

Ciddi İhtiyaç Var

24 Saatte İş kurucularından Gizem Yasa, pandemi döneminin tahminleri ve beklentileri alt üst eden bir dönem olduğunu söyledi. Yasa “İlan sayısında bu dönemde çok büyük bir değişiklik olmamasına rağmen sektörel kompozisyon değişti. Yeme, içme, perakende gibi sektörlerde ilan sayıları hızla düşerken, sanayi, depo-lojistik tarafındaki ihtiyaçlar ciddi şekilde arttı ve bu sektörlerde eleman ihtiyacı doğdu” dedi.  24 Saatte İş kurucularından Mert Yıldız ise, 24 Saatte İş olarak pandeminin etkilerinin görüldüğü Mart ayından beri yaklaşık 36 bin kişinin iş bulmasına aracılık ettiklerini belirtiyor. İş bulan 36 bin kişinin sektörlerine bakıldığında ilk sırada 7.112 ile kargo/kurye/lojistik yer alıyor. Ardından 5.542 ile satış, 3.891 ile imalat, 3.890 ile idari ve 3.501 ile perakende/mağazacılık geliyor. Listede öne çıkan diğer sektörler ise restoran, temizlik, teknoloji ve tanıtım olarak sıralanıyor. Sistemlerinde 90 bin şirket ve 2,5 milyon aday bulunduğunu belirten Yıldız, “Adaylar 2 dakika içinde temel bilgilerini girerek hızlıca yakınlarındaki iş ilanlarına ulaşabiliyor. İşverenler de aradıkları profildeki adaylarla 24 saat içinde iletişime geçerek süreci başlatabiliyor. Hızın çok önemli olduğu günümüzde adayların günler, haftalar hatta bazen aylar süren iş arama sürecini kısaltıyor, teknolojinin gücünü arkamıza alarak iş arama sürecini adaylar için pratik ve keyifli bir hale getiriyoruz” dedi.

24 Saatte İş hakkında

24 Saatte İş, doğru iş ile doğru adayın en etkin ve hızlı biçimde eşleşmesinin ne kadar önemli olduğundan yola çıkarak 2017 yılında kuruldu. Teknolojinin gücünü arkasına alarak iş arayanların başvurularına 24 saat içinde cevap almalarını garanti eden bir mobil uygulama olan 24 Saatte İş, iş arama sürecini adaylar için pratik ve keyifli bir hale getiriyor, belirsiz süreçleri ortadan kaldırıyor. Adaylar CV oluşturmadan, 1 dakikada doldurabilecekleri profil ile en yakın, en uygun işlere başvurabilirken, işverenler ise çalışan adaylarının başvurularını hemen değerlendirip görüşmelere başlayabiliyor. Kısa sürede 2.5 milyondan fazla aday ve 90.000 şirketi bünyesine katan, 220.000’den fazla adayın iş bulmasını sağlayan 24 Saatte İş, hızla büyümeye devam ediyor.