Covid-19 ile Alışveriş Şahlandı

Yapılan bir araştırmaya göre Covid-19’un etkisiyle alışverişte rekorlara imza atıldı. Pandeminin ilk gününde tüketiciler araçlarının deposunu doldururken, Sevgililer Günü’ndeki hediye alışverişinde kısıtlanma yaşanmadı. Black Friday’de ise satışlar 4 katına çıkarken, işe gidilmediği için gömleğin yerini evde çalışanlar için eşofman aldı.

Aylık Ortalama Yükseldi

Türkiye’nin 2020 alışveriş rakamları açıklandı. Hopi’nin analizine göre; Sevgililer Günü’nde pandemi etkisi hissedilmedi, 2020’de kadınlar erkeklerden daha fazla hediye alışverişi yaptı. 2020’nin Sevgililer Günü’nde kadınlar erkeklerden bir buçuk kat daha fazla hediye alışverişi yaptı. Kadınların hediye tercihi ise şaşırtmadı. 2019 yılı Sevgililer Günü’nde de kadınların ilk hediye tercihi olan gömlek, pantolon ve t-shirt bu yıl da alışveriş sepetlerindeki yerini aldı. Erkekler ise bu yıl farklı hediyelere yöneldi. 2019’da en fazla parfüm, çanta, kazak almayı tercih erkeklerin 2020’de en çok tercih ettiği hediyeler mont, ayakkabı ve parfüm oldu.  Şubat ayı Hopi’de mobil ödeme için de rekor ayı oldu. Şubat 2020’de mobil ödeme alışverişleri aylık ortalamanın 2.5 katına çıktı.

Kadınlar Daha Temkinli

Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının açıklandığı gün Hopi ile yapılan alışverişlerde bir önceki haftaya oranla yüzde 30 artış yaşandı. İlk vaka ile market alışverişlerinde de yüzde 44’lük artış görüldü. Diğer taraftan Evde Kal çağrıları market dışı alışveriş istatistiklerine yansıdı. Aynı haftada; hafta sonu alışverişleri bir önceki haftaya oranla yüzde 21-29 oranında azaldı.  Türkiye’de ilk vaka haberinin (11 Mart) üstünden geçen bir haftada alışveriş alışkanlıklarında ciddi değişim gözlemlendi. Buna göre ilk vakayı takip eden haftada bir önceki haftanın verilerine kıyasla alışverişlerde yüzde 36’lık düşüş yaşandı. Market alışverişlerinin tüm alışverişler içerisindeki payı 11 Mart’tan itibaren yüzde 55’in altına düşmezken, bu oran ilk vakanın ardından geçen haftada yüzde 75’e yükseldi.  Pandemi öncesi dönemde mağaza ziyaretlerinin yüzde 55’ini kadınlar oluştururken 1 Haziran 2020 sonrasında kadınların mağaza ziyaretleri yüzde 12 oranında azaldı. Mağaza ziyaretlerindeki düşüş eğilimi mağazada geçen sürelere de yansıdı. Pandemi öncesinde mağazada ortalama 17 dakika geçiren kadınların ziyaret süresi 12 dakikaya düştü.

 İlk Vaka İle Depolar Doldu

Türkiye’de ilk Coronavirüs vakası açıklanan gün akaryakıt alışverişlerinde bir önceki haftaya göre yüzde 53’lük bir artış yaşandı. İlk vaka ile yaşanan artış yerini hızlı bir düşüşe bıraktı. İlk vaka haberinin üstünden geçen bir haftada (18 Mart) akaryakıt alışverişlerinde bir önceki hafta verilerine göre yüzde 49’luk bir azalma görüldü. Bu düşüş haziran ayına kadar devam etti. Haziran ayında normalleşmenin etkileri akaryakıt alışverişlerinde de kendini gösterdi. Haziran ayında bir önceki aya oranla akaryakıt alışverişlerinde yüzde 74 artış yaşandı.  Her yıl farklı kampanyalar ve indirimlerle perakendenin hareketlendiği Kasım ayında pandeminin olumsuz etkileri hissedilmedi. Kasım ayı Hopi istatistikleri incelendiğinde;

Kasım ayında Hopi üstünden toplam 2 milyon ürün satışı gerçekleştirildi. Yalnızca kasım ayında Hopililerin kazandığı Paracık tutarı 8.3 milyonu buldu.

Pandemi ile sürekli yükselen online alışveriş oranları Kasım ayında da kendisini gösterdi. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında online alışverişler 3 katına çıktı. Online alışverişlerden kazandırılan paracık miktarı ise geçen yıla oranla 4 kat fazla oldu.

Black Friday ortalamanın 4 katı işlemle online alışverişin zirve yaptığı gün oldu.

Pandemi etkisiyle yaygınlaşan evden çalışma sistemi satın alınan ürünlerin de değişmesine neden oldu. Geçen sene Kasım ayının favori alışveriş ürünü olan gömlek dokuzuncu sıraya geriledi.