Bosch Durmadı 5G’ye Geçti

Alman teknoloji ve üretim devi Bosch, Endüstri 4.0 dönüşümü açısından öncü konumda bulunan Stuttgart-Feuerbach’taki fabrikasını 5G ile donatmaya başladı. cAğ, Bosch ve Nokia’nın iş birliğiyle kuruluyor. Öte yandan dünya genelinde 250 Bosch fabrikasında 5G kademeli olarak uygulamaya girecek.

 Bosch, Stuttgart/Feuerbach’ta yer alan ve Endüstri 4.0 açısından öncü konumda olan fabrikasında, daha önce duyulmamış koşullarda son derece güvenilir ve hızlı veri aktarımıyla neredeyse anında tepki veren makinelerle üretim yapmayı hedefliyor. İlk kez, mutlak hassasiyet ve güvenlik gerektiren kritik uygulamalarda kablosuz uygulama mümkün oluyor. İstisnasız olarak, insanlar ve makineler güvenli ve engelsiz bir şekilde iş birliği yapabilecek. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve CDO/CTO’su Dr. Michael Bolle, “5G rekabet gücümüzü güçlendiriyor ve Endüstri 4.0’ın potansiyelini daha da iyi değerlendirmemizi sağlıyor. Dünya genelindeki yaklaşık 250 tesisimizde 5G’yi kademeli olarak uygulamaya sokacağız” dedi.

Stuttgart Öncü Olacak

ActiveShuttle, üretim alanında zahmetsizce ve otonom olarak hareket ediyor, insanları ve diğer araçları algılıyor, depolama kutularının yanından geçiyor, üretim hattına doğru gidiyor, duruyor, yükünü boşaltıyor ve süreci tekrardan başlatıyor. Stuttgart-Feuerbach’taki Bosch fabrikasında, otonom taşıma sistemlerinin yaygın kullanımı gibi 5G uygulamaları dahil olmak üzere geleceğin fabrikası gerçeğe dönüşüyor. Bolle; yerleşke ağlarının[1], Endüstri 4.0 için önemli bir yapı taşı olduğunu belirtiyor. Belirleyici özelliklerden biri, ulaşılabilir ve kesintisiz ağ kapsamıdır. Ağ, yüksek kapasite gerektiren endüstriyel uygulamalara göre optimize edilebilir ve özelleştirilebilir. Feuerbach’taki yerleşke ağında, ‘küçük hücreler’ olarak bilinen sekiz küçük baz istasyonu, yaklaşık 10.000 metrekarelik üretim tesisinin tamamında iyi bir sinyal alımı sağlıyor. Bu, kablosuz olarak ağa bağlanan makinelerin ve sistemlerin birbirleriyle gerçek zamanlı olarak iletişim kurmasına ve birkaç milisaniye içinde veri alışverişinde bulunulmasına yardımcı oluyor.

5G Özellikli Ürünler Piyasaya Sürülecek

Fabrikalardaki yeni mobil iletişim standardı potansiyelinden fayda sağlamak isteyen herkesin sadece 5G ağlarına değil, aynı zamanda kablosuz olarak etkileşime giren cihaz ve makinelere de ihtiyacı bulunuyor. Bosch, 5G özellikli ürünler üretiyor. Bosch Yönetim Kurulunun endüstriyel teknolojiden sorumlu üyesi Rolf Najork, “Geleceğin fabrikasına ve onun ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için ürünlerimizi nasıl geliştirmemiz gerektiğine dair net bir vizyonumuz var. Bu bağlamda 5G, bir sıçrama inovasyonudur, yani piyasayı temelden değiştirecek bir teknolojidir” dedi. Fransız danışmanlık firması Capgemini, imalat endüstrisinin 5G teknolojisiyle olan ilişkisine ışık tuttuğu çalışmasında, dünya genelindeki endüstriyel şirketlerin yüzde 65’inin, piyasaya sunulduğu andan itibaren ilk iki yıl içerisinde 5G’yi kullanıma almayı planladığını ortaya koydu. Bu talebi karşılamak için çözümler geliştiren Bosch, Hannover Messe 2019’da, 5G özelliği ve akıllı yazılımı sayesinde intralojistik operasyonlara sorunsuz ve güvenli bir şekilde entegre olmasını sağlayan ActiveShuttle ürününü tanıttı.