45 Yaş Üstüne Uygun Tasarlanan Siteler E-Ticarette Yükselir

Covid-19’un en çok değiştirdiği sektör olan E-ticaretin rakamları ortaya çıkarken, 45 yaş üstü kullanıcıların alışverişini bu platformlar üzerinden yapmayı alışkanlık haline getirdiği ortaya çıktı. Dijital Pazarlama & E-ticaret Danışmanı Google Partners Yılmaz Bozan, 45 yaş üstünün kullanımı için kolay kullanılan sitelerin şahlanacağını söyledi.

E-ticaretin kuralları Covid-19 pandemisiyle beraber değişti. Online ticaretin her zaman yükselmeye aday bir sektör olduğunu dile getiren Dijital Pazarlama & E-ticaret Danışmanı Google Partners Yılmaz Bozan “E-ticaret tabi ki ticaretin her zaman yükselen yıldızı olacaktı ve hızlı büyüyecekti ama Covid-19 bu konuda katalizör oldu diyebilirim. Önceki normallerimizde bir ürün almadan önce alışveriş merkezlerine gidip, ürünü yerinde inceleyip, daha sonra hemen internetten fiyat araştırması yaparak ya yerinde satın alıyorduk ya da internetten daha uygun alabileceğimiz fiziksel bir yer bulunmayınca internetten alışveriş yapıyorduk. İşte bu alışveriş davranışına “Keşif Ticareti” diyoruz” dedi.

E-ticaret Danışmanı Google Partners Yılmaz Bozan

Sokağa Çıkma Etkiledi

Keşif ticaretindeki artıştan söz eden Bozan “Git, yerinde bak, gör, beğen ve internetten sipariş ver… Covid-19’un E-Ticaret’e katalizör olmasından sonra hızlı bir şekilde tüm dünya internette soluğu aldı. İlk aylar insanlardaki konsantrasyon, haber almak ve iletişim kurmak üzerineyken daha sonradan ürün satın alma yönünde ilerledi. Market alışverişleri ilk başta hızlandı, sokağa çıkma yasaklarının gelmesi ile giyim, aksesuar, tüketici elektroniği satın almaları da eklenince bu sonuçlar ortaya çıktı” dedi.

İvme Kazandı

 TÜBİSAD verilerine göre Türkiye’nin E-Ticaret’te son 4 yılda geldiği noktaya 4 ayda geldiğini, İngiltere’nin son 10 yılda geldiği noktaya, 2 ayda geldiğini belirten Bozan, şunları söyledi: “Bu büyüme oranı tüm istatistikleri ve projeksiyonları alt üst etti diyebilirim. Öngörülemeyen bir büyüme! Biraz daha analiz edince de görüyoruz ki, aslında internette pandemi öncesi var olan insanlar E-Ticaret’te ki cirosal büyümeye katkı o kadar sağlamamış. Hiç hesapta olmayan ve E-ticaretin hızlı bir şekilde büyümesindeki en büyük sebebe gelecek olursak; tabiki “Baby Boomer ve X kuşağının” sahaya inmesiydi. Sahip olduğu kredi kartı sayısı ya da limitinin yüksek olduğunu bildiğimiz veya satın alma gücü Y, Z kuşaklarından daha fazla olan Baby Boomer ve X kuşağı E-ticareti bu kısa dönemde domine etti ve ciddi bir büyüme ivmesi kazanmasına sebep oldu.”

Bozan, e ticaret siteleri için şu önerilerde bulundu:

    E-ticaret sitenizin tasarımını basit, anlaşılır ve sade yapın. (Kullanıcı Dostu Ara yüz Tasarımı)

    Sayfanın yüklenme hızı çok önemli, olabildiğince optimize edin ve hızlı açılmasını sağlayın

    Kötü tasarım her şeyi kötü etkiler

    Empati eylemi olumlu etkiler (Neuro Marketing)

    Gereksiz adımları zorlamayın

    Empati, duygusal > soyut, entelektüel

    Daha fazla ürün detayı + daha iyi sunum = kazanç

    Video işe yarar ama optimize edilmeli

    Başkalarının taktiklerini kopyalama tuzağına düşmeyin

    Temel amacınızı ortaya koyun

    Dönüşüm kokusunu tüm pazarlama mesajınıza yayın

    Sadece mümkün olan en hızlı dönüşümü amaçlayın

    Benzer bir sorun için iyi bir çözüm raporu, infografisi sunun

    Satın alma geçmişine dayalı detaylı tavsiyelerde bulunun

    Çok fazla seçenek sunmayın, kafa karıştırır (ürün detayda ilgisini dağıtacak ürünleri yan yana sergilemeyin, tamamlayıcı ürünleri sergileyin)

    Kişiselleştirilmiş vitrinler hazırlayın. (Müşteri sadakatini artırır, kendilerini değerli hissettirir.)

    Alışveriş deneyimi yaşamış olan insanların ürün eline ulaştıktan sonra siteye yorum yapmasını sağlayın

    Aşırı banner kirliliği yapmayın.

    Kayan resim veya manşetler bilenin aksine dönüşümü azaltır.