Otomobiller Akıllandı, Araç Bilgisayarına Sipariş Yağdı

Otomotiv sektörünün kullanıcı faydası için devreye aldığı akıllı sürüş teknolojileri için Alman devi Bosch’un ürününe sipariş yağdı. Firma 2.5 milyar Euro değerinde sipariş aldığını açıkladı.

Modern otomobillerde zeka, birçok açıdan önem taşıyor ve Bosch araç bilgisayarları bu noktada rol üstleniyor. Otomotiv elektroniğinin yeni çok yönlü bileşenleri olan bu bilgisayarlar, ayrı kontrol ünitelerinin çok daha fazla sayıda fonksiyonunu; merkezi ve son derece güçlü elektronik modüllere entegre ediyor. Bosch araç bilgisayarları, bir yıldan uzun bir süredir, sürücü destek sistemleri ve üretim araçlarındaki hareketler gibi fonksiyonları kontrol ediyor. Çok yakında bunlara, kokpit fonksiyonları ve araç gövde elektroniği için merkezi bilgisayarlar da katılacak. Bu nedenle, modern otomobiller için üretime hazır bilgisayarlar sunabilen Bosch, başka hiçbir şirkette olmadığı kadar geniş bir portföye sahip. Bu durum finansal iş sonuçlarına da yansıyor.

Otomotiv sektörü için akıllı beyinler üreten Bosch Grubu’nun mühendisleri Ar-Ge çalışmalarına imza atıyor.

Yüzde 15 Büyüyecek

Bosch, araç bilgisayarları konusunda milyarlarca Euro’luk siparişler aldı. Sadece geçtiğimiz yazdan bu yanabu rakam 2,5 milyar Euro değerindeydi. Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Harald Kroeger, “Araç bilgisayarları, Bosch açısından büyük bir iş potansiyeli oluşturuyor. Daha şimdiden, yüksek performanslı bilgisayarlarımız sayesinde otomotiv üreticileri, bizi önde gelen mühendislik ve teknoloji iş ortaklarından biri olarak görüyor” dedi. Araç bilgisayarları, Bosch’un yazılım yoğunluklu elektronik sistemlerdeki öncü rolünü artırma çabalarının merkezini oluşturuyor. Bu sistemlerin pazardaki değeri yaklaşık 20 milyar Euro ve 2030 yılına kadar yılda yüzde 15 büyüyecek. Bu talebi karşılamak için, Bosch bünyesinde yeni Mobilite Bilişim Çözümleri Bölümü, 17.000 çalışanıyla Ocak 2021’de faaliyete geçecek. Bosch, bu birimde araç bilgisayarları, sensörleri ve kontrol üniteleri için donanım ve yazılım mühendisliğini bir araya getiriyor.

Geleceğe Hazırlanıyor

Yüksek performanslı kontrol üniteleri, gelecekte tüm otomobiller için olmazsa olmaz bir parça haline gelecek. Bu merkezi düğümler, arabanın tüm ‘sinirlerinin’ birleştiği yerlerdir. Saniyede birkaç milyar operasyon gerçekleştiren olağanüstü bilgi işlem gücü sayesinde merkezi bilgisayarlar; otonom sürüş, veri tabanlı hizmetler ve sürekli yazılım güncellemeleri için ihtiyaç duyulan büyük verileri bile işleme yeteneğine sahiptir. McKinsey’e göre, yazılımın bir aracın değerindeki payı bugün sadece yüzde 10 iken, gelecekte yüzde 30’a yükselecek. Bu gelişme, bitlerin ve baytların geleceğin araçları açısından ne kadar önemli olacağını vurguluyor. Bu nedenle, söz konusu yazılım fonksiyonlarını ve veri hacimlerini yönetebilen araç bilgisayarları, yakında ister kompakt, ister premium sedan veya 40 tonluk kamyonlar olsun, tüm araçlarda standart bir özellik olacak. Bosch, kokpit ve bağlanabilirlik fonksiyonları, sürücü destek sistemleri ve otonom sürüş, güç aktarım mekanizmaları ve araç gövde elektronikleri için bilgisayarlar geliştiriyor. Bu durum da, tüm merkezi araç fonksiyonları üzerindeki kontrolün, sadece bir avuç yüksek performanslı merkezi bilgisayarda yoğunlaştırmanın mümkün olacağı anlamına geliyor. Bosch’un geliştirdiği araç bilgisayarını düşünün. Bir sonraki araç üretiminde, on kadar kontrol ünitesi tarafından yapılan görevleri bu bilgisayar üstlenecek. Günümüzde bazı araçlar toplamda 100’den fazla kontrol ünitesine sahip ve bu gelişme, otomotiv üreticilerinin bu sayıyı önemli ölçüde azaltmasına olanak sağlayacak. Kroeger, “Araç bilgisayarları, elektronik sistemlerin karmaşıklığını önemli ölçüde azaltmanın ve bunları mümkün olduğu kadar güvenli hale getirmenin anahtarıdır” diyor. Tüm bunlara ek olarak da, daha merkezi yüksek performanslı bilgisayar kullanımı kablolamadan tasarruf sağlayarak maliyet, ağırlık ve montaj alanını azaltacak.