Yılbaşı Alışverişinde Oltaya Gelmeyin, Kredi Kartı Yerine Sanal Kart Kullanın

2021 yeni yılı için alışveriş online olarak yapılırken, bu trafik artışı bilgisayar korsanlarının da iştahını kabartıyor. Sahte siteler, oltalama yöntemi ve daha başka birçok şekilde tüketicilerin kart bilgileri çalınarak, banka hesapları boşaltılıyor.

Online alışveriş, yeni yılda sevdiklerini mutlu etmek için hediye alternatifleri arayanların ve pandemi nedeniyle evde geçirilecek olan yılbaşı gününü keyifli kılmak isteyenlerin bir numaralı adresi olmaya devam ediyor. Çok sayıda alışveriş sitesi yeni yıla özel indirim fırsatlarıyla kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışıyor. Yılın bu dönemi uygun fiyatlı alışveriş yapmak için acele eden kullanıcıları avlayan siber suçlular için de verimli bir zaman. Küresel siber güvenlik şirketi Kaspersky ve Türkiye’nin yeni nesil ödeme çözümleri sunan finansal teknoloji şirketi Sipay, internet üzerinden Yeni Yıl için hediye satın alacaklara dolandırıcılık ve kimlik avından korunmaları için ipuçları verdi..

Bu Uyarılara Dikkat

E-posta yoluyla harika bir teklife giden bir bağlantı alırsanız gömülü köprüyü kontrol ettiğinizden emin olun. Varsa eğer internet sayfasına doğrudan yasal web sitesi üzerinden erişin.

Yalnızca resmi sitelerden alışveriş yapın ve diğer açılış sayfalarından onlara yönlendirilirseniz web adreslerine dikkat edin. Resmi satıcıdan farklılarsa, yeniden yönlendirildiğiniz teklife resmi web sayfasından bakarak kontrol edin.

Bir kimlik avı web sayfasını ziyaret etmeye çalıştığınızda sizi bilgilendirecek olan Kaspersky Security Cloud veya Kaspersky Total Security gibi davranış tabanlı anti-phishing teknolojilerine sahip güvenlik çözümleri kullanın.

Aynı parolayı farklı web siteleri veya birden fazla hizmet için asla kullanmayın. Çünkü biri çalınırsa tüm hesaplarınız savunmasız hale gelecektir. Hatırlama zorluğuyla yüzleşmek zorunda kalmadan güçlü şifreler oluşturmak için Kaspersky Password Manager gibi şifre yöneticileri kullanın.

Ödeme sırasında hırsızlık ve sahtekârlık olaylarının önüne geçebilmek için 3D Secure adı verilen ödeme sistemlerini tercih edin

Alışveriş yapılacak sitenin SSL veya SET gibi güvenlik standartlarına sahip olduğundan emin olun.

Kredi kartı yerine sanal kart kullanmayı tercih edin.