5G’li Akıllı Telefonda Küresel Lider Samsung

5G’nin dünya çapında yaygınlaşmasında teknolojileri ile önemli katkılarda bulunan Samsung yeni rekorlara koşuyor. Şirket küresel satışlarda rakiplerini geride bırakarak birinci sırada yer aldı.

Strategy Analytics’in Ekim 2020’de yayınladığı rapora göre, Samsung Galaxy S20+ 5G, 2020’nin ilk yarısında elde edilen gelire göre dünyada en çok satan 5G cihaz oldu[2] ve şirketin küresel gelirdeki payının yüzde 9’unu oluşturdu. Aynı dönemde, Galaxy S20 Ultra 5G şirketin küresel gelirin yüzde 8’ini oluşturarak ikinci, Galaxy S20 5G ise küresel gelirin yüzde 5’ini oluşturarak üçüncü sırada yer aldı. Samsung’un Galaxy S20 üçlüsü böylece dünyada en çok satan 5G akıllı telefonlar olarak, küresel çapta 5G satış gelirlerinin yüzde 22’sini elde etmiş oldu.  Satış liderliğinin yanında Samsung, 5G teknolojisini dünyanın her yerine ulaştırmak için bir dizi yeni cihaz ve ağ çözümünü de piyasaya sürdü. Samsung, geçtiğimiz iki yıl boyunca Galaxy A51 5G gibi orta segment cihazlardan Galaxy Z Fold2 gibi kategori öncüsü cihazlara kadar eksiksiz bir Galaxy 5G telefon portföyü ortaya koydu. Samsung ayrıca 5G özellikli PC’leri ve tabletleri de piyasaya sürdü. Bunların yanında Samsung; 5G RAN, Çekirdek ve Ağ Otomasyon araçları dâhil olmak üzere 5G teknolojisini çeşitli ağ çözümleriyle ileriye taşımak amacıyla dünyanın önde gelen mobil operatörleriyle yakın iş birlikleri yürüttü.

Büyümeyi Sürdüreceğiz

Strategy Analytics Genel Direktörü Neil Mawston, konuyla ilgili şunları söyledi: “Samsung, 5G alanında bir lider olarak kendini kanıtladı ve dünya çapında 5G’nin geliştirilmesinde kilit rol oynadı. Önümüzdeki yılın sonuna kadar 660 milyon cihazı aşması beklenen küresel 5G akıllı telefon satışlarıyla şirketin yeni nesil mobil ağın genişlemesinde önemli bir rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz.” Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ağ İş Birimi Ürün Stratejisi Küresel Başkanı Wonil Roh ise  “Samsung, 5G’de önemli teknik atılımlar gerçekleştirdi ve tüm bunlar on yılı aşkın süredir devam eden araştırma ve geliştirmemizin bir sonucu. Şirket içi yonga setlerimiz ve yazılımımızla desteklenen Samsung’un 5G RAN ve Çekirdek çözümleri, operatörlere rekabetçi bir performans sağlıyor. Biz de dünyanın her yerindeki müşterilerimize benzersiz deneyimler sunarak küresel 5G pazarının ön saflarında yer almaya devam edeceğiz.” dedi.

Dönüşüme Öncülük Ediyoruz

Bu başarı aynı zamanda Samsung’un on yılı aşkın bir süredir devam eden ve 5G’nin gelişimine katkıda bulunan  vizyonunun da göstergesi. Samsung, 10 yılı aşkın bir süredir anlamlı yenilikler yaratma ve güçlü bir ortaklık ağı oluşturma yönünde yatırımlar yaparak 5G teknolojisinin temellerini atıyor. Samsung yonga setlerinden ağ çözümlerine ve cihazlara uzanan geniş bir kapsamda 5G teknolojisinin ortaya çıkışından bu yana 5G’nin  önemli bileşenlerini geliştirmeye devam ediyor. Samsung, daha çok pazarda daha fazla insana yeni nesil bağlantı imkânı sağlamayı hedefliyor. Bu gelişmeler, Samsung’un sanallaştırılmış çekirdek çözümlerini sergilemek ve 5G uçtan-uca ağ dilimlemeyi test etmek, ilerlemek ve 5G’nin tüm potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla büyük küresel operatörlerle iş birliği yaparak yürüttüğü kapsamlı 5G teknolojisi çalışmalarının bir sonucu olarak başarıldı.