Sürdürülebilir şehircilik anlayışı ile büyüyeceğiz

Türkiye’de gerçekleştirdiği başarılı projelerin ardından operasyonlarını Belçika merkezli olarak başta Avrupa olmak üzere geniş bir coğrafyada sürdürmek üzere güçlü adımlar atan Türkiye’nin önde gelen teknik müşavirlik firması HİSE GLOBAL, Avrupa’nın pek çok ünlü binasında imzası bulunan tasarım ve mimarlık şirketi ARTE CHARPENTIER ile stratejik iş birliği anlaşması imzaladı.  İş birliği, her iki şirketin uzmanlık alanlarındaki güçlerini birleştirerek başta mimarlık projeleri olmak üzere Türkiye’de ve dünyada çeşitli projelerde birlikte hareket etmelerini, bu sayede de hem şehircilik ve inşaat projelerinde sürdürülebilir dönüşüme katkı sağlamayı hem de global yatırımcılar için güvenli bir proje ortaklığı sunmayı hedefliyor.

HİSE GLOBAL ve ARTE CHARPENTIER arasındaki iş birliği üç ana başlıkta toplanıyor. Öncelikle, Türkiye’de hayata geçirilecek şehircilik ve inşaat projelerinde ARTE CHARPENTIER’nin bilgi ve tecrübesinden faydalanmak hedefleniyor. Bunula birlikte Afrika’da özellikle Türk ve yabancı müteahhitler tarafından gerçekleşecek projelere HİSE GLOBAL’in teknik desteği sağlanacak. Orta Asya ve Avrupa’da faaliyet gösteren müteahhitlere ve kamu otoritelerine ise “araziden proje teslimine” bütünsel hizmet sunularak yüksek kalitede, yaşanabilir projelerin verimli bütçe ve zamanlamalar ile hayata geçirilmesi sağlanacak. 

Küresel ölçekte projelerin başarıyla tamamlanmasını hedefleyen iki şirketin deneyimi ve uzmanlığı hem bulundukları ülkelerde hem anavatanlarında ekonomik büyümeye katkı sağlamak üzere birleşiyor.  Geliştirecekleri sürdürülebilir ve akıllı projeleri ile küresel iklim krizi, çarpık kentleşme gibi sınırlar ötesi sorunlara da yeşil dönüşüm kapsamında yapıcı ve yaratıcı çözümler üretmek amaçlanıyor. Etki alanının tüm dünyayı kapsaması hedefiyle atılan iş birliği adımı hakkında HİSE GLOBAL kurucu ortağı Ebru Öz, İstanbul’da gerçekleşen imza töreninde, “50 yılı aşkın süredir bilgi, teknoloji, kalite, deneyim ve iş ahlakını her zaman en önde tutan bir aile şirketi olarak, uluslararası kabul gören bir dünya şirketi haline gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yolculukta ARTE CHARPENTIER gibi, dünya çapında projelere imza atan köklü bir mimarlık firması ile birlikte ilerleyeceğimiz için gururlu ve heyecanlıyız. Bu iş birliğinin uzun yıllar boyunca hem yatırımcılara sağlayacağı güven ortamı ile ekonomimize katkı sağlayacağına hem de sürdürülebilir bir dünya ve gelecek için fark yaratan işlere imza atacağımıza inanıyoruz. Büyük ölçekte çalışan ilk Türk teknik müşavirlik firması olmak üzere attığımız adımda küresel gücümüzü artırmayı, sürdürülebilir şehircilikte dünyanın en büyük 10 teknik müşavirlik firmasından biri olmayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

ARTE CHARPENTIER CEO’su Andrew Hobson ise HİSE GLOBAL ile gerçekleştirilen iş birliğini, “ARTE CHARPENTIER, dünya standartlarında profesyonel hizmetler ve projeler sunma konusunda ortak bir kararlılığa işaret ettiği için HİSE GLOBAL ile bir iş birliği anlaşması imzalamaya büyük değer veriyor. Ortak değer ve ilkeleri paylaşıyoruz. Hem Fransa hem de Türkiye zengin kültürel mirasa ve farklı mimari tarzlara sahip olduğundan, bu iş birliği Türkiye’deki mimari ortam, inşaat uygulamaları ve yönetmelikler hakkında kapsamlı bilgiye sahip yerel profesyonellerle iş birliği yapma fırsatı sunuyor. Uzmanlığımızı HİSE GLOBAL ile birleştirerek, Türkiye’deki müşterilerin özel ihtiyaç ve tercihlerine göre uyarlanmış yenilikçi ve kültürel açıdan duyarlı mimari çözümler sunabiliriz. Geleceğe yönelik vizyonumuz, sağlam bir uluslararası mevcudiyet oluşturmaya odaklanmıştır. HİSE GLOBAL ile güçlerimizi birleştirerek onların yerel bilgi ve kaynaklarından faydalanabilir, Türkiye pazarına ilişkin değerli içgörüler edinebilir ve uzun süreli ilişkiler geliştirebiliriz. Bu stratejik ittifak hem Türkiye’de hem de küresel ölçekte büyük ölçekli projeler üstlenmek için kolektif yeteneklerimizi güçlendiriyor. Ayrıca, bu iş birliği en iyi uygulamaların, yenilikçi tasarım yaklaşımlarının ve sürdürülebilir yapı tekniklerinin paylaşımını kolaylaştıracaktır. İş birliğine dayalı bir ortam büyüme ve yaratıcılığı besleyecektir. Güçlü yönlerimizi sinerji haline getirerek nihai hedefimiz, coğrafi sınırları aşan, yapılı çevre üzerinde kalıcı ve sürdürülebilir bir etki bırakan çığır açıcı kentsel ve mimari çözümlere öncülük etmektir.” sözleriyle değerlendirdi.

Yurt dışındaki Türk projelerine teknik destek

HİSE GLOBAL, iki şirketin yarattığı sinerji sayesinde, Türkiye’de hayata geçirilecek şehircilik ve inşaat projelerinde ARTE CHARPENTIER’nin bilgi ve tecrübesinden faydalanacak. İş birliğiyle, Afrika bölgesinde Türk ve yabancı müteahhitler tarafından gerçekleşecek projelere HİSE Global’in teknik destek vermesi amaçlanıyor. 

Ayrıca iş birliğinin gelecek dönemde HİSE GLOBAL’in Orta Asya ve Avrupa’da faaliyet gösteren müteahhitlere ve kamu otoritelerine ‘araziden proje teslimine’ bütünsel hizmet sağlayarak yüksek kalitede, yaşanabilir projelerin verimli bütçe ve zamanlamalarla hayata geçirilmesi yönünde ilerletilmesi hedefleniyor.

İklim krizine karşı sürdürülebilir projeler

HİSE GLOBAL ve ARTE CHARPENTIER, geliştirecekleri sürdürülebilir ve akıllı projelerle küresel iklim krizi, kontrolsüz şehirleşme gibi sınırlar ötesi sorunlara da yeşil dönüşüm kapsamında yapıcı ve yaratıcı çözümler üretmeye çalışacak.