2021’e Mikromobilite, Uzaktan Eğitim Ve Çalışma Teknolojileri Damgasını Vuracak

Covid-19’un etkisiyle dünyadaki teknoloji gelişimi büyük bir ivme kazandı. Uzmanlara göre 10 yılda alınacak yol 1 yılda alındı. Yeni teknolojik gelişmeler de sosyolojideki değişime uygun olarak hayata geçirilmek üzere yola çıkıt. Uzaktan eğitim ve çalışma hayatındaki evden değişim, teknolojinin 2021’deki itici gücü olacak.

 Teknolojide yaşanan hızlı değişim, tüketici ihtiyaçlarını de etkilemeyi ve dönüştürmeyi sürdürüyor. Teknoloji sektöründe her geçen gün yeni bir gelişme yaşanırken, bu gelişmeler gündelik hayatta da kısa sürede etkisini gösterdi. Özellikle geçtiğimiz dönemde pandeminin etkisiyle ortaya çıkan yeni yaşam biçimleri ve alışkanlıklar 2021’de yaşanacak teknolojik gelişmelere damga vurmaya hazır.   İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen; uzaktan çalışma ile uzaktan eğitim, geniş bant 5G altyapısı, yapay zeka, sanal gerçeklik ve otonom, elektrikli araçların önümüzdeki dönemde öne çıkacağını öngördüklerini söyledi. Gaming hazır sistemlerden profesyonel oyuncu ekipmanlarına kadar çok geniş bir yelpazede binlerce teknoloji ürünü sunan İncehesap.com 2021’e damgası vurması beklenen teknolojik gelişmelere mercek tuttu.

Uzaktan Eğitim Ve Çalışma 5G’yi Yaygınlaştıracak

İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen; “Geçtiğimiz dönemde yaşanan en büyük gelişmelerden biri uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim alanında oldu. Bu modelin 2021’de de devam edeceğini, buna paralel olarak dizüstü bilgisayar, video konferans araçları ve bu kapsamdaki yazılımların sayı ve niteliğinin arttığını göreceğiz. Daha yüksek çözünürlüklü görüntülü ve sesli görüşme imkanı sağlayan video konferans cihazlarına olan talep de bu gelişmeler paralelinde artacaktır. Aynı şekilde uzaktan eğitim, eğitim sisteminin bir parçası olmaya devam edecek ve buna bağlı olan teknolojilerde de yeniliklere tanıklık edeceğiz. Bu eğitim ve çalışma modelinin genişlemesine paralel olarak öne çıkan bir diğer trend ise geniş bant 5G altyapısının yaygınlaşması olacak, daha geniş bant genişliğinin getirdiği kullanım avantajıyla hayatımızın her alanında karşılaşacağız. Dördüncü nesil teknolojinin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlayan 5G teknolojisiyle; arabalar, ev eşyaları gibi akıllı sistemler birbirine bağlanarak tüm cihazları entegre etmek daha da kolaylaşacak” dedi.

İncehesap.com Kurucu Ortağı Nurettin Erzen

Sağlık Önemli Hale Gelecek

Mikromobilitedeki büyümenin devam edeceğini ve bu alanda hizmet veren şirketler ile bu ürünleri üreten firmaların adını daha sık duyacağımızın altını çizen Nurettin Erzen “Scooter ve benzeri mikromobilite ürünlerinin satışında artış olabileceğini öngörüyoruz. Yapay zeka, robotik, nesnelerin interneti ve endüstriyel otomasyon gibi konular bir süredir teknoloji gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor.  Son dönemde yapay zeka konusunda gelişmeler hız kazanmaya devam ediyor. Yapay zekaya sahip robotların orta ve uzun vadede iş süreçlerine tamamen entegre olarak bu süreçleri kolaylaştıracağı öngörülüyor. Bununla beraber yakın gelecekte yapay zekaya sahip yazılımların kullanımının da artacağı düşünülebilir. 2021’de hem sanal gerçeklik (VR) hem de artırılmış gerçeklik (AR) teknolojilerinin kullanımının da artacağını düşünüyoruz. Her iki teknoloji de; eğitim, sağlık, iş güvenliği ve eğlence alanlarında daha çok kullanılacaktır” dedi.

Yeni Ürünler Piyasada Olacak

Teknolojide öne çıkan bir diğer konunun ise otonom ve elektrikli araçlar alanında yaşanabileceğini söyleyen Erzen, “Mevcutta satışları yüksek bir seviyede olmayan bu tipteki araçların 2021’de daha çok tercih edileceğini düşünüyoruz. Özellikle otonom araçların daha geniş bir coğrafyada hizmet verdiğini göreceğiz. Tüm bu gelişmelerden bağımsız olarak 2021’de sağlık alanında çok sayıda teknolojik gelişmeye şahit olacağımızı söyleyebiliriz. Bu alandaki teknolojik çözümlerin de 2021’e damgasını vurabileceğini belirtmek isterim” şeklinde sözlerini sürdürdü.