Oyun Satışları 2020’de Rekor Kırdı

Evde kal dönemi ile öğrenciler ve çalışanlar boş vakitlerini bilgisayar oyunlarında geçirdi. Sektörün patlama yapmasına sebep olan gelişme ile beraber, her yaşta ve cinsiyetteki oyuncu sayısı arttı. Oyunların şampiyonu ise Call of Duty oldu.

Türkiye’nin evde kal döneminde oynadığı oyunlar belli oldu. Bu verilere göre, oyun sektörü en yüksek satış rakamlarına ulaşıp rekorla geçtiğimiz yıla kıyasla %29 oranında büyüdü. Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu “Pandemiyle birlikte evde kalma sürelerinin artması, eski oyunculara oyun oynamak için daha fazla süre tanırken yeni bir hobi arayışına giren insanları oyunlarla tanıştırarak sektörün hızlı bir şekilde yükselişe geçmesine zemin hazırladı. Globalde 700 milyon indirilmeyi aşan PUBG Mobile ve 300 milyon indirilmeyi aşan Call of Duty: Mobile gibi, yüksek konfigürasyonlu sistemlere ihtiyaç duymaksızın akıllı telefonlar üzerinden oynanabilen kaliteli oyunların ülkemizde de karşılık bulmasının yükselişin ana sebeplerinden biri olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Şampiyon PUBG Mobile

Oyunfor’un açıkladığı yıllık verilere göre, Türkiye’de 2020’nin en çok oynanan oyunu PUBG Mobile oldu. Oyunun orijinal, masaüstü versiyonu PlayerUnknown’s Battlegrounds ise kendisine 12. sırada yer buldu. Bununla beraber, çıktığı günden bu yana popülaritesini koruyan; World of Warcraft, Counter Strike: Global Offensive ve Metin2 gibi klasik, çok oyunculu oyunlar, üst sıralarda yer almaya devam etti. Diğer yandan, bir ¨futbol ülkesi¨ olan ülkemizde oyuncular; FIFA, PES ve FM gibi futbol / menajerlik oyunlarından vazgeçmeyerek bahsi geçen serilerin yeni sürümlerine yoğun ilgi gösterdiler.

Satışlar, kategorik dağılımda ise 2019’a göre PC platformunda %5, konsollarda %1 düşüş gösterirken mobil oyun kategorisinde %6 artış gösterdi.

Couple with joysticks. People at home. Pair playing a video games.

2020’nin en çok oynanan 15 oyunu:

1. PUBG Mobile

2. World of Warcraft

3. Call of Duty: Mobile

4. League of Legends

5. Lords Mobile

6. Counter Strike: Global Offensive

7. FIFA 2020

8. Fortnite

9. PES 2020

10. FM 2020

11. Metin2

12. PlayerUnknown’s Battlegrounds

13. Valorant

14. Call of Duty: Black Ops 4

15. Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Kadın Oyuncu Sayısı Arttı

2020 yılında, kadınların oyunlara olan ilgisi önceki yıllara göre hatırı sayılır bir şekilde yükseldi. Verilere göre kadınlar 2019’da toplam oyun alışverişlerinin %18’ini gerçekleştirirken 2020’de bu oran %30’a çıktı. Buna göre 2020’de en çok oyun alışverişi yapan şehir İstanbul, ikinci şehir ise Ankara’yı geride bırakan İzmir oldu. Geçtiğimiz yıldan farklı olarak Bursa, Antalya’yı geride bırakarak dördüncü sıraya yerleşti. 2020’de oyun alışverişi yapan 30 yaş üstü oyuncuların sayısı geçtiğimiz yıla göre %15 artış gösterdi. 30 yaş altı oyuncular genelin %53’ünü oluştururken 30 yaş üstü oyuncular %47’sini oluşturuyor.