Sosyal Medya Ölenle Ölmeyecek, Dijital Miras Sayılacak

Trafik kazasında kaybettiği eşinin bulut bilgi işlem sağlayıcısı hesabı için dava açan kişinin talebinin istinafça yerinde bulunması, “dijital miras” ile “mülkiyet” kavramlarını yeniden gündeme taşıdı.

Uzmanlar, gelişen teknoloji ve sosyal platformlar dikkate alındığında, dünyada taşınır ve taşınmaz mülkiyet anlayışının dışında tutulan dijital mülkiyetin de hukuka eklenmesi gerektiğini belirtiyor. Dünyada gittikçe yaygınlaşan “Youtuber” veya sosyal medya fenomenlerinin hayatını kaybetmesi halinde bırakacağı dijital mirasın da korunması gerektiği uzmanlarca ifade ediliyor. Bilişim hukuku alanında çalışmalar yapan Avukat Rıdvan Yıldız, yaptığı açıklamada, sosyal medyadaki popüler uygulamalarda takipçi sayıları, etkileşim ve izleyici yönlerinden bir maddi değer oluşturduğunu söyledi. Yıldız, bazı kullanıcıların ciddi bedellerle kullanıcı hesaplarını devrettiğini, bu açıdan bir piyasanın oluştuğunu belirterek, “Bu noktaya geldiğimizde sosyal medya hesaplarının mülkiyet olarak kabul edilip edilemeyeceğini de değerlendirmek gerekiyor. Facebook’un kullanım koşullarını incelediğimizde ‘Hesabınızı silmeniz veya hesabınızın kapatılması hallerinde bu koşullar, aramızda bir sözleşme teşkil etmeyecek olup feshedilmiş sayılacak ancak aşağıdaki hükümler yürürlükte kalmaya devam edecektir.’ maddesini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gündeme Almalıyız

Twitter ve Instagram’da da buna benzer kuralların olduğuna dikkati çeken Yıldız, sosyal medya şirketlerinin hiçbir sebep göstermeden paylaşılan içeriği reddetme veya hesabı silme haklarını elinde bulundurduğunu, hesabın sahibine kararla ilgili bildirim yapmak zorunluluğunun olmadığını bildirdi. Yıldız, gelişen teknoloji ile sosyal medya hesapları ve paylaşımlarının mülkiyet sorununun gündeme geldiğini, kullanıcıların onayladıkları ve genellikle okumadıkları sözleşmelerde tüm hakların devrinin platformlara yapıldığını kaydetti. Her geçen gün önemli bir değer olan, ciddi paralar kazanılan mecraların belirgin hukukunun olmamasının asla düşünülemeyeceğini dile getiren Avukat Rıdvan Yıldız, şöyle devam etti: “Gelişen teknoloji, sosyal platformlar düşünüldüğünde şu an taşınır ve taşınmaz olarak ayrılmış mülkiyet anlayışına üçüncü bir mülkiyet türünün ilave edilmesi ve hukuk kapsamına alınması değerlendirilmelidir.”

Mülkiyet Kabul Edilmeli

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanı ve eğitimcisi Celilcan Topçuoğlu, yıllardır internet dünyasında projeler yaptığını, sosyal medya hesaplarında çok takipçili hesaplara sahip olduğunu belirtti.Bu nedenle kişilerin dijital mülkiyet haklarının korunmasını istediğini, sanal zenginliklerin mirası konularında da bazı sorunlar yaşandığını ifade eden Topçuoğlu, “Ölen kişinin sosyal medya hesapları ve diğer hesaplarının şifre bilgilerinin varislerine kalması gerektiği yönünde yakınlarının açtığı bazı davalar mevcut. Örneğin sanal parası bulunan bir kişi vefat edince sanal para barındırdığı sistemin şifre bilgilerine veya sosyal ağlarına ailesi ulaşmak isteyebilir. Özellikle mavi tikli hesabın takipçi sayısı da göz önüne alınarak, yüz binlerce lira ettiği bir sektörde bunun dijital mülkiyet kabul edilmesi gerekiyor.” dedi.