Çocuklara Yapay Zeka İle İngilizce Öğretiyor

4-10 yaş grubundaki çocukların eğlenerek İngilizce öğrenmesini sağlayan mobil uygulama Buddy.ai Türkiye’de hizmete alındı. Buddy Ekim, Kasım ve Aralık aylarında iOS ve Android uygulama pazarlarında Çocuk ve Eğitim kategorisinde zirveye yerleşti.

Mobil uygulama Buddy.ai, Türkiye’de en çok indirilen uygulamalar arasına girdi. Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Çalışma prensibi, sesli asistanlarda olduğu gibi, ses tabanlı yapay zeka teknolojisine dayanır. Bir süredir bu alanda çalışan firma, bir yıl kadar önce 4-10 yaş aralığındaki çocuklara yapay zeka ile çalışan, eğlenceli bir çizgi karakter olan Robot Buddy ile oyun oynama ve konuşma şansı veren bir uygulama geliştirdi. Sanal öğretmen Buddy ile, İngilizce’ye meraklı küçükler eğlenerek İngilizce pratik yapıp, telaffuzlarını ve kelime hazinelerini geliştirebiliyorlar. Dünyanın her yerinde 500 milyondan fazla çocuk ikinci dil olarak İngilizce öğreniyor. Dünyanın ortak dili İngilizce’yi öğrenmek isteyen insan sayısı çok yüksek, bu talebi karşılayacak sayıda İngilizce öğretmeni sayısında sıkıntı var. Buddy işte bu soruna özel ders almaktan çok daha uygun maliyetli bir çözüm getiriyor Buddy’nin odağında İngilizce konuşma dilini öğretmek olduğundan; diyaloglar, kelime hazinesi ve interaktif içerik uygulamanın kalbinde yer alıyor. Ayrıca, oyun tabanlı teknoloji kullanarak Alfa Nesil de dediğimiz “Dijital Yerliler”e hitap ediyor. Sanal robot öğretmen Buddy, küçük öğrencilerle konuşup oyunlar oynarken, onların yeni kelimeler öğrenmesini ve duyduklarını anlama ve konuşma yetilerini geliştirmelerini sağlıyor. Çocuklar uygulama içindeki oyundaki farklı bölümlerde, aynı kelimeleri farklı bağlamlarda tekrar görerek daha hızlı öğrenebiliyorlar.”

Kullanıcılar Memnunlar

Buddy.ai kurucularından ve halen COO (Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı) olan Dmitry Stavisky, California merkezli şirket için şunları söyledi: “Buddy, yabancı dil eğitiminde sanal öğretmenler alanında öncü bir uygulama. Sanal öğretmenler, 4 trilyon dolar büyüklüğündeki eğitim sektörünü baştan şekillendiren yepyeni bir teknoloji. Türk çocukları ve anne babaları tarafından Buddy’nin benzersiz oyun tabanlı eğitimi, ses öncelik veren arayüzü ve yapay zeka destekli konuşma ve uyarlanabilir öğrenme teknolojisine gösterilen ilgi nedeniyle çok mutluyuz. Çocuklar, robot Buddy ile oynamaya bayılıyorlar, anne babalar da çocuklarının oyun oynarken sınırsızca İngilizce konuşma pratiği edinmesinden çok memnunlar.”