WhatsApp’tan BİP, Telegram ve Signal’e Büyük Kaçış

Dünyanın en büyük sesli ve görüntülü telefon iletişim uygulaması WhatsApp’ın Avrupa’da devreye almayıp Türkiye’de mecburi kıldığı ‘Her türlü özel iletişim alanını içeren bilgilerin Facebook ile paylaşımını zorunlu kılma’ sözleşmesi nedeniyle uygulamanın kan kaybı sürüyor. Türkiye’de sadece  1 günde Turkcell’in yerli uygulaması BİP’e geçiş 1 milyon 124 bini bulurken, Telegram ve Signal uygulamaları da büyük indirme rakamlarına ulaştı.

Kişisel verilerini koruma altında tutmak isteyen kullanıcılar, bu özel durumu delmekte ısrarcı davranan WhatsApp’tan kaçışı hızlandırdı. Her şey bu hafta içine WhatsApp’ın Avrupa’da zorunlu tutmayıp Türkiye’de başlattığı ‘Sözleşme’ dayatması ile ortaya çıktı. Facebook ile verilerini paylaşma izni vermeyen kullanıcıların, uygulamaya erişimin engelleyeceği tehdidinde bulunan WhatsApp için kullanıcılar ayağa kalktı. Buna Dünyanın En Zengin İnsanı unvanını taşıyan Tesla’nın sahibi Elon Musk’un da destek vermesiyle WhatsApp kullanıcıları, uygulamayı telefondan silerek alternatiflere yönelmeye başladı.

Turkcell Önde Gidiyor

Türkiye’de gidilen ilk uygulama Turkcell’in yerli imkanlarla hayata geçirip, dünyaya satmayı başardığı BİP oldu. Şirketten yapılan açıklamada bir günde BİP uygulamasına 1 milyon 124 bin yeni katılımcının geldiği belirtildi. Tüm operatörlere açık olan BİP uygulaması ile mesajlaşma, HD sesli ve görüntülü arama yapılabiliyor. Veriler Turkcell’in Türkiye’deki veri merkezlerinde korunuyor. Uygulamanın dünya çapındaki indirme oranı ise 53 milyon.

Alternatiflere Yöneldi

Öte yandan Telegram ve Signal de en fazla indirilen uygulamalar arasına girdi. Kişisel bilgilerin Facebook ve şirketleri tarafın kullanılmasını da içeren yeni koşulları kabul etmeyen kullanıcıların WhatsApp hesapları, 8 Şubat sonrası silinecek. Bunu kabul etmeyen kullanıcılar da Play Store’de Telegram ve Signal uygulamasını indirdi. Öte yandan Ruslar tarafından kontrol edilen Telegram uygulamasının güvenli olmadığı yönünde haberler de yayılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanlığı Karşı

Aynı zamanda sosyal medyada başlatılan #WhatsAppSiliyoruz kampanyası kısa sürede Twitter’da Türkiye gündemine girdi ve birçok kesimden destek görmeye başladı.  Öte taraftan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Koç, “Facebook şirketler grubunun bir parçası olan Whatsapp, kişisel verilerin yönetiminde Avrupa Birliği’nde yaşayanlar ve yaşamayanları farklı şartlara tabi tutuyor” ifadelerini kullandı.Veri mahremiyeti açısından AB ve diğer ülkeler ayrımının kabul edilemez olduğunu aktaran Ali Taha Koç “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nde de belirttiğimiz gibi yabancı menşeli uygulamalar veri güvenliğine yönelik önemli riskler içeriyor.Bu sebeple dijital verimizi yerli ve milli yazılımlarla korumalı, kendi ihtiyaçlarımıza göre geliştirmeliyiz. Unutmayalım yerli milli çözümler sayesinde Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalır” ifadelerine yer verdi.